Rozliczenia elektroniczne mają już 20 lat....
http://sxc.hu/
Newseria.pl

Rozliczenia elektroniczne mają już 20 lat. Przyszłością będą przelewy natychmiastowe

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Najnowszym rozwiązaniem z rodziny ELIXIR udostępnionym przez KIR jest Express ELIXIR, system przelewów natychmiastowych, który działa całą dobę i umożliwia rozliczanie płatności w czasie liczonym w sekundach. Właśnie przelewy natychmiastowe mają szansę w przyszłości stać się główną platformą rozliczeniową. Na razie usługę tę oferuje osiem banków.

System ELIXIR wystartował w 1994 r. Był wtedy rewolucją: w ciągu 10 lat całkowicie zastąpił system rozliczeniowy SYBIR, w którym rozliczenia bazowały na obiegu dokumentów papierowych, dostarczanych przez sieć regionalnych oddziałów Krajowej Izby Rozliczeniowej. W ciągu 20 lat w systemie ELIXIR rozliczonych zostało już 14 miliardów transakcji o wartości 50 bilionów złotych. W ciągu ostatnich 12 miesięcy dokonano za jego pośrednictwem ponad 1,5 mld płatności. Dla porównania: w pierwszym roku działalności było to tylko 700 tys. transakcji. Łączna wartość transakcji rozliczonych w dotychczasowej historii systemu ELIXIR kształtuje się na poziomie około 2,5-krotności polskiego PKB wypracowanego w tym samym okresie.

– ELIXIR stanowi jeden z kluczowych elementów polskiego systemu finansowego i rozlicza zdecydowaną większość przelewów realizowanych w Polsce. Jego wdrożenie umożliwiło wprowadzenie później takich usług, jak bankowość internetowa czy płatności natychmiastowe – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Michał Szymański, Wiceprezes Zarządu Krajowej Izby Rozliczeniowej (KIR).

Michał Szymański podkreśla, że Polska należy do liderów w zakresie innowacyjnej technologii płatności natychmiastowych. Wprowadzony przez KIR system Express ELIXIR był drugim, po brytyjskim, tego typu rozwiązaniem w Europie. Express ELIXIR działa całą dobę, bez żadnych przerw, umożliwiając rozliczanie transakcji w kilka sekund niezależnie od pory dnia i nocy. Na razie w systemie uczestniczy osiem banków.

– Mamy podpisane umowy z kolejnymi kilkunastoma bankami. Stopniowo, podobnie jak w przypadku usługi ELIXIR, przelewy natychmiastowe zostaną udostępnione wszystkim klientom banków – twierdzi Michał Szymański.

Równocześnie na bieżąco udoskonalany jest starszy system. ELIXIR działa w dni powszednie i prowadzi rozliczenia przelewów międzybankowych w trzech sesjach dziennie.

– Rozliczenie zajmuje 2-3 godziny, można więc wyobrazić sobie sytuację, że ktoś zleca przelew przed 9 rano, a pieniądze trafiają na konto odbiorcy już o 11. Rozliczenie następuje praktycznie w ciągu jednego dnia – wyjaśnia Tomasz Jończyk, dyrektor linii biznesowej rozliczenia w Krajowej Izbie Rozliczeniowej.

ELIXIR i Express ELIXIR umożliwiają rozwój bankowości internetowej, wciąż zdobywającej nowych klientów. Jak podkreśla Michał Szymański, to segment, który ma duży potencjał wzrostu.

– W porównaniu do innych krajów europejskich liczba transakcji bezgotówkowych na jednego mieszkańca wciąż jest w Polsce niska, a 80 proc. płatności to gotówka – tłumaczy wiceprezes KIR.

Jednak przyszłość należy do płatności natychmiastowych. Według Tomasza Jończyka, już daje się odczuć silna presja ze strony klientów, którzy wiedząc, że SMS czy zdjęcie można przesłać niemal natychmiastowo, oczekują, że podobnie będzie z przelewami.

Loading Comments
Gorące tematy
Kto powinien płacić odszkodowania przyznane przez sąd ofiarom urzędniczych pomyłek?
Wyniki sondażu: sondaż 352 głosów
75%

Urzędnik który popełnił błąd

265 głosów
4%

Skarb Państwa

14 głosów
20%

Po połowie winny urzędnik i Skarb Państwa

69 głosów
1%

Odszkodowania nie powinny być zasądzane w czasie kryzysu

4 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
PKO BP chce zrewolucjonizować e-administrację. Czy podatnicy zaufają bankowi?