Rozliczanie PIT 2018/2019 – do kiedy można złożyć zeznanie podatkowe? - Prosta strona podatków
Gorące tematy
Jak długo czekasz na zwrot podatku?
Wyniki sondażu: sondaż 68 głosów
56%

dłużej niż miesiąc

38 głosów
35%

kilka tygodni

24 głosów
9%

tydzień

6 głosów
Kalendarz podatnika
Zainteresuje cię także
Rozliczanie PIT 2018/2019 – do kiedy można złożyć...
Justyna Nowak
pixabay.com
Podatnik.Info

Rozliczanie PIT 2018/2019 – do kiedy można złożyć zeznanie podatkowe?

Podziel się tym artykułem:   

Obowiązkiem każdego podatnika jest złożenie deklaracji podatkowej w odpowiednim terminie. Jest on ściśle określony, a za jego przekroczenie grozi kara grzywny. Obecne ułatwienia, takie jak możliwość wypełnienia i dostarczenia zeznania online, sprawiają, że PIT można dostarczyć niemal w ostatniej chwili, bez wychodzenia z domu i jednocześnie uniknąć kary.

Podpowiadamy, jak sprawnie przeprowadzić rozliczanie PIT. Do kiedy musisz dostarczyć do urzędu niezbędne dokumenty?

 

Rozliczanie PIT – do kiedy masz na to czas?

Każdego podatnika, który w poprzednim roku podatkowym uzyskał odpowiednią wysokość dochodu, czeka rozliczanie PIT. Do kiedy należy spełnić ten obowiązek? Wszystko zależy od rodzaju deklaracji, jaką powinieneś dostarczyć do urzędu skarbowego. W niektórych przypadkach istotna jest też forma złożenia zeznania – przywilej mają podatnicy wybierający drogę internetową.

 

PIT do końca stycznia

Pierwsza grupa podatników jest zobowiązana do złożenia deklaracji podatkowych już do końca stycznia. 31 stycznia PIT muszą dostarczyć do urzędów osoby składające:

  • PIT-16A – kartę podatkową,
  • PIT-19A – odliczenie składki zdrowotnej od ryczałtu osób duchownych,
  • PIT-28 – dla podatników rozliczających się metodą ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Uwaga, w przypadku osób uzyskujących przychody z tytułu najmu lub dzierżawy PIT-28 powinien zostać złożony do 20 dnia następnego miesiąca lub do końca roku, jeżeli przychód został uzyskany w grudniu. 

 

PIT do końca lutego

Szczególnym rodzajem zeznania jest PIT-40A. Właśnie ten formularz za podatnika wypełnia Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jeżeli podatnik w poprzednim roku podatkowym pobrał emeryturę lub rentę, wówczas ZUS wypełni PIT za niego. W ten sposób podatnik zostaje zwolniony z samodzielnego wypełniania i dostarczania deklaracji do urzędu. Koniec lutego to termin, w którym odpowiedzialny organ sporządzi zeznanie za podatnika.

 

PIT do końca kwietnia

Największa grupa podatników składa swoje deklaracje do końca kwietnia. 30 kwietnia jest ostatnim dniem na dostarczenie do urzędu:

Oczywiście również pracodawcy mają w obowiązku terminowe rozliczanie PIT. Do kiedy powinni to zrobić? Jeżeli zdecydują się na dostarczenie deklaracji w formie papierowej, wówczas do urzędu skarbowego dokument powinien dotrzeć do końca stycznia. Pracodawcy mogą wybrać też elektroniczną formę rozliczeń. Wtedy na wypełnienie PIT mają więcej czasu – do 28 lutego.

 

Zostało kilka dni? Złóż PIT online

Dotrzymywanie terminów jest dla Ciebie kłopotliwe? Dla podatników, którzy rozliczenie z fiskusem zostawiają na ostatnią chwilę najlepszym rozwiązaniem jest wypełnienie deklaracji podatkowej przez internet. E-deklarację można złożyć online, a samo wypełnienie formularza nie zajmuje więcej, niż kilku minut. Co ważne, można to zrobić nawet przed samym upływem terminu dostarczenia PIT-ów. Zeznanie trafia do urzędu natychmiast po jego przesłaniu, a podatnik może uniknąć przykrych konsekwencji.

Artykuł powstał przy współpracy z Justyną Nowak 

Podziel się tym artykułem: