Rozliczanie PIT-37 online za 2018 w 5 krokach. O tym musisz...
pixabay.com
Podatnik.Info

Rozliczanie PIT-37 online za 2018 w 5 krokach. O tym musisz pamiętać w PIT 2019

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

 

Mimo to, istnieje kilka kwestii, które warto mieć na uwadze – dzięki temu uzupełnianie formularzy podatkowych będzie szybsze, a ryzyko popełnienia błędu spadnie do minimum. Dowiedz się, jak w 5 krokach spełnić swój obowiązek podatkowy.

 

Krok 1. Rozliczanie PIT – znajdź właściwy program

Czym się kierować przy szukaniu aplikacji pozwalającej na rozliczenie PIT? Zwróć uwagę na to, czy na pewno można z jej pomocą wypełnić aktualny formularz, który musisz złożyć (czyli np. PIT-37). Sprawdź też czy firma, która udostępnia program oferuje użytkownikom darmową pomoc – zarówno techniczną, jak i tą związaną z rozliczeniami.

 

Krok 2. Wybierz właściwy sposób opodatkowania

Nawet jeśli przeprowadzasz rozliczenie PIT za pomocą programu, musisz wiedzieć jaki sposób rozliczania jest dla Ciebie najkorzystniejszy. Do wyboru są 4 opcje:

  • rozliczenie indywidualne – podatnik rozlicza się sam i nie może korzystać z preferencyjnych kwot podatku.
  • rozliczenie wspólne z małżonkiem zgodnie z wnioskiem, w art. 6a ust. 1 ustawy – dla podatników, którzy byli w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, ale zanim złożono deklarację PIT, małżonek zmarł. Z tej opcji może też korzystać osoba, której małżeństwo zostało zawarte zanim zaczął się rok podatkowy, ale małżonek zmarł przed jego końcem.
  • rozliczenie wspólne z małżonkiem zgodnie z wnioskiem, w art. 6 ust. 2 ustawy – forma rozliczenia dla małżonków, którzy przez cały rok podatkowy byli małżeństwem i obowiązuje ich wspólnota majątkowa.
  • rozliczenie dla osób samotnie wychowujących dzieci – możliwość rozliczenia dla osób, które przynajmniej przez jeden dzień roku podatkowego samotnie zajmowały się wychowaniem dziecka.

Istnieje jeszcze jedna możliwość rozliczenia, przeznaczona dla podatników posiadających zagraniczne rezydencje podatkowe oraz dla małżonków tych osób.

 

Krok 3. Zgromadź dokumenty i wypełnij tabele

Gdy zaczniesz przeprowadzać rozliczenie PIT, na początku będziesz musiał podać swoje dane osobowe i adres urzędu skarbowego, w którym chcesz się rozliczyć. Tę cześć na pewno uzupełnisz bez potrzeby sięgania po dokumenty. Później jednak przydadzą Ci się dane zawarte w formularzu PIT-11. To on zawiera informacje dotyczące Twoich przychodów, dochodów, kosztów uzyskania przychodu, a także wysokości opłaconych zaliczek na podatek dochodowy i składek (m.in. na ZUS). Z pomocą PIT-11 będziesz wiedział co wpisać do odpowiednich rubryk, które wskaże Ci program, i będziesz mógł bezbłędnie wypełnić tabelę dochodów i strat (część C).

 

Krok 4. Poznaj swoje prawa do odliczeń, a aplikacja przeprowadzi rozliczenie

Możesz zapłacić niższy podatek, pod warunkiem, że wiesz, jakie kwoty odliczeń od dochodu oraz od przychodu możesz odliczyć. Zastanów się na przykład czy wpłacałeś w minionym roku podatkowym darowizny, sprawdź czy przysługuje Ci ulga na internet albo na IKZE i upewnij się, czy możesz korzystać z ulgi rehabilitacyjnej. Program wskaże Ci, w jakich miejscach należy zawrzeć informacje dotyczące tych odliczeń i obliczy wymagane w związku z tym kwoty. Pamiętaj, że dane dotyczące odliczeń należy zamieścić również w PIT-0.

 

Krok 5. Wyślij zeznanie PIT i pobierz poświadczenie

Zanim złożysz swoją deklarację podatkową, upewnij się, że wszystkie dane zostały wprowadzone poprawnie. Następnie możesz wysłać swój PIT do urzędu skarbowego, korzystając z systemu e-Deklaracje. Jeśli chcesz, masz też możliwość wysłania zeznania drogą pocztową albo złożenia go osobiście – program umożliwi Ci wydruk uzupełnionego formularza. Pamiętaj, że po wypełnieniu swojego obowiązku podatkowego powinieneś otrzymać Urzędowe Poświadczenie Odbioru.

Autor artykułu: Justyna Nowak 

Loading Comments
Gorące tematy
Czy podatnicy dojeżdżający do pracy służbowym autem powinni płacić podatek?
Wyniki sondażu: sondaż 414 głosów
63%

Tak

260 głosów
35%

Nie

144 głosów
2%

Nie mam zdania

10 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Rozliczenie PIT-37 2018/2019 – kto powinien wypełnić tę deklarację?