Rozlicz PIT 2017/2018 przez internet w 4 minuty. Poradnik...
pixabay.com
Podatnik.Info

Rozlicz PIT 2017/2018 przez internet w 4 minuty. Poradnik dla składających zeznanie na ostatnią chwilę

Co grozi za przekroczenie terminu?

Czy rzeczywiście nie możemy pozwolić sobie na złożenie PIT kilka dni po terminie? Co za to grozi? Jeśli nasze zeznanie podatkowe nie trafi do właściwego urzędu do 30 kwietnia, możemy spodziewać się poważnych konsekwencji. Grozi nam odpowiedzialność karno-skarbowa, co oznacza, że możemy zostać ukarani za wykroczenie lub przestępstwo skarbowe.

W praktyce najczęściej stosowaną sankcją jest mandat, którego wysokość nie może przekroczyć dwukrotności minimalnego wynagrodzenia, czyli w 2018 roku – 4.200 zł brutto. Dodatkowo, od podatku niezapłaconego w terminie naliczane są odsetki od zaległości wynoszące 11,5%.

Co zrobić, jeśli już przekroczyliśmy termin złożenia zeznania PIT? Musimy jak najszybciej złożyć deklarację w urzędzie wraz z tzw. czynnym żalem oraz zapłacić należne odsetki. Czynny żal to inaczej dokument, w którym przyznajemy się przed urzędem do popełnianego błędu. Jeśli do tego momentu nie otrzymaliśmy mandatu, czynny żal uchroni nas przed karą.

PIT przez internet – sposób na zdążenie przed terminem

Jeśli jeszcze nie złożyliśmy zeznania podatkowego, najkorzystniej będzie wypełnić i wysłać je przez internet. Średni czas wypełnienia dokumentu przy wykorzystaniu programu do PIT wynosi 4,5 minuty. Przez ten czas system przeprowadzi nas przez każdy krok wpisywania danych. Po wybraniu właściwego formularza pokaże, które pola powinny zostać uzupełnione. Wyręczy nas również w dokonywaniu obliczeń i samodzielnie odliczy ulgi.

Wypełnienie PIT przez internet to jeszcze jedna korzyść. Złożenie deklaracji na czas gwarantuje nam wysyłka zeznania online. Po wybraniu naszego urzędu skarbowego program wyśle go, a następnie, jeśli wszystkie dane zostały uzupełnione prawidłowo, otrzymamy UPO. Jest to Urzędowe Poświadczenie Odbioru, dzięki któremu możemy być pewni, że właściwy organ otrzymał nasze zeznanie.

Czego potrzeba do wypełnienia PIT przez internet?

Proces wypełniania zeznania podatkowego dodatkowo skrócimy, przygotowując wcześniej kilka niezbędnych danych. Potrzebne będą:

  • Numer PESEL lub NIP,
  • Formularze PIT otrzymane od pracodawców i zleceniodawców,
  • Kwota przychodu sprzed dwóch lat (widoczna w zeznaniu podatkowym z poprzedniego roku),
  • Dokumenty potwierdzające prawo do ulg i rozliczeń,
  • Dokumenty potwierdzające opłacenie składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.

Wypełnienie PIT przez internet skróci też czas oczekiwania na zwrot podatku. Dzieje się tak, ponieważ e-deklaracje, czyli deklaracje wpływające do urzędów przez internet, są przez nie weryfikowane w pierwszej kolejności. Unikniemy też kolejek w urzędzie i niepewności, czy wszystkie dane uzupełniliśmy w poprawny sposób.

Loading Comments
Gorące tematy
Z jakich środków powinno być finansowane leczenie Polaków?
Wyniki sondażu: sondaż 27 głosów
67%

W całości ze składki zdrowotnej

18 głosów
11%

W całości z prywatnych środków pacjenta

3 głosów
22%

Po połowie ze składki zdrowotnej i z prywatnych środków pacjenta

6 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także