
Umowa zlecenie – zmiany 2021. Co się zmieni w ramach umów cywilnoprawnych?
Ponad 2,8 mln osób żyje w naszym kraju poniżej progu minimum egzystencji, a wskaźnik ten jest najwyższy od pięciu lat. W ubiegłym roku, w porównaniu do 2012 r. wzrósł on o 0,6 proc. i wyniósł 7,4 proc.
Z kolei ubóstwo ustawowe, mierzone kwotą dochodów uprawniających do wnioskowania o przyznanie środków pieniężnych w ramach pomocy społecznej, wynosi 12,8 proc. Tak wynika z danych przedstawionych przez jednego z posłów w interpelacji nr 26991.
Osoba potrzebująca powinna zwrócić się z prośbą o pomoc do właściwego terytorialnie ośrodka pomocy społecznej. Następnie ta instytucja, na podstawie przedstawionych dokumentów oraz wywiadu środowiskowego, wyda odpowiednią decyzję administracyjną w tej sprawie. Należy jednak pamiętać, że zgodnie z prawem przyznanie pomocy bez odbycia się wywiadu środowiskowego jest niemożliwe (poza nielicznymi wyjątkami).
Natomiast kryteria dochodowe pozwalające skorzystać z pomocy społecznej są ustalane co 3 lata, na podstawie wyników badania progu interwencji socjalnej, przeprowadzanego przez Instytut Pracy i Spraw Socjalnych.
Ubiegając się o przyznanie pomocy społecznej, potrzebujący może uzyskać następujące kwoty:
Powyższe kwoty obowiązują od 1 października 2012 r. i stanowią tzw. ustawową granicę biedy. Jeżeli jednak nasze dochody przekraczają ww. progi, to i tak w szczególnie uzasadnionych przypadkach ośrodek pomocy społecznej, w drodze wyjątku może przyznać nam konieczną pomoc.
Zgodnie z ustawą, prawo do świadczeń z pomocy społecznej przysługuje osobom i rodzinom spełniającym powyższe kryteria dochodowe. Jednocześnie jednak musi wystąpić co najmniej jedna z następujących przesłanek: