Rosja po raz kolejny ze śmieciowym ratingiem
http://sxc.hu/
Progress Holding Sp. z o.o.

Rosja po raz kolejny ze śmieciowym ratingiem

To już druga agencja ratingowa, która obniżyła rating Rosji do śmieciowego. 26 stycznia S&P obniżyło rating Rosji z inwestycyjnego BBB- do nie inwestycyjnego BB+ oceniając, że gospodarka w 2015 r. skurczy się o ok. 5%. Moody’s uważa, że rząd nie jest zdolny do rozwiązania problemów ekonomicznych.

Obniżenie ratingu zmusi fundusze do pozbycia się długu firm i długu państwowego Rosji. Odbije się to również na finansowanie sąsiednich państw w dużym stopniu współpracujących z gospodarką rosyjską. W umowach kredytowych często wpisane są ograniczenia (covenants), które stawiają dług w stan natychmiastowej wymagalności, jeśli rating inwestycyjny zostanie utracony.


Pod tym względem ważne jest postępowanie pozostałych agencji ratingowych. Jeśli 2 agencje obniżą rating do nie inwestycyjnego, to może być ten warunek spełniony. Dlatego można się spodziewać, że szereg umów kredytowych stanie się nagle wymagalnych. Strony zapewne będą negocjować warunki spłaty długu. Najbardziej podatne na takie ryzyko są banki i przedsiębiorstwa, zadłużone w walucie.


Decyzję Moody’s uzasadniono następującymi czynnikami:

  • utrzymującym się kryzysem na Ukrainie i obniżeniem cen ropy i kursu walutowego. Spowoduje to dalsze osłabienie gospodarki Rosji i średnioterminowych perspektyw wzrostu, pomimo reakcji rządu na politykę fiskalną i monetarną;
  • siła finansowa rządu zmniejszy się istotnie w wyniku presji fiskalnej i dalszej erozji rezerw walutowych Rosji w świetle odpływu kapitału i ograniczony dostęp do międzynarodowych rynków kapitałowych;
  • wzrostu ryzyka, choć na bardzo niskim poziomie, w związku z reakcją międzynarodową na konflikt wojskowy na Ukrainie, spowoduje, wpływ władz rosyjskich na terminowe regulowanie długu.


Przypisanie negatywnej perspektywy odzwierciedla potencjał poważnych wstrząsów politycznych lub ekonomicznych związanych z konfliktem zbrojnym na Ukrainie lub ponownego spadku cen ropy naftowej.


Progress Holding Sp. z o.o. 

Loading Comments
Gorące tematy
Czy podatnicy dojeżdżający do pracy służbowym autem powinni płacić podatek?
Wyniki sondażu: sondaż 414 głosów
63%

Tak

260 głosów
35%

Nie

144 głosów
2%

Nie mam zdania

10 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także