Reorganizacja sądów rejonowych zgodna z Konstytucją
http://sxc.hu/
Ministerstwo Sprawiedliwości

Reorganizacja sądów rejonowych zgodna z Konstytucją

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Trybunał orzekł, że podstawa prawna rozporządzenia, na mocy którego Minister Sprawiedliwości Jarosław Gowin zniósł 79 sądów rejonowych, jest zgodna z Konstytucją.

- Na poziomie ustawy muszą być określone podstawowe elementy ustroju i właściwości sądów, nie wyklucza to jednak odesłania przez ustawodawcę spraw szczegółowych do regulacji w drodze rozporządzenia - orzekł TK.

Kluczowy przepis z …1950 roku

Trybunał Konstytucyjny ostatecznie potwierdził dzisiaj konstytucyjność mechanizmu, który obowiązuje w polskim prawie od kilkudziesięciu lat. Podpisując rozporządzenie o reorganizacji 79 małych sądów Minister Sprawiedliwości działał na podstawie ustawy i przepisu funkcjonującego w polskim prawie od 1950 roku.

- Mamy nadzieję, że teraz już nikt nie będzie podważał prawa Ministra Sprawiedliwości do kształtowania struktury sądów powszechnych w Polsce – powiedział Jarosław Gowin w trakcie konferencji prasowej. - Z uprawnienia do powoływania i znoszenia sądów rozporządzeniem korzystał każdy z dotychczasowych Ministrów Sprawiedliwości nie tylko reorganizując, ale powołując każdy z istniejących obecnie sądów powszechnych. Zresztą podobne uprawnienia ma władza wykonawcza w innych krajach europejskich np. w Austrii czy Francji – dodał.

Konsolidacja sądów skróci czas trwania toczących się postępowań

Reforma sądów rejonowych jest jednym z elementów prowadzonej przez Ministra Sprawiedliwości polityki mającej na celu usprawnienie pracy polskich sądów i skrócenie o 1/3 toczących się w nich postępowań, czyli realizację zadań postawionych przez Premiera w expose.

- Konsolidacja małych sądów jest korzystna dla Polaków. Wymiar sprawiedliwości jest dla obywateli, a nie dla polityków, samorządowców, sędziów i pracowników sądów – przekonuje Minister Sprawiedliwości. - Konsolidacja 79 najmniejszych pozwoli systematycznie usprawniać funkcjonowanie polskich sądów i lepiej wykorzystać prace sędziów. Już widać pierwsze pozytywne efekty tej reformy- dodał.

Dotychczas czas pracy sędziów był nieracjonalnie wykorzystywany!

Celem wprowadzonych zmian jest przede wszystkim bardziej racjonalne i elastyczne wykorzystanie potencjału polskich sędziów, a nie oszczędności. Konsolidacja umożliwia prezesowi sądu rejonowego sprawniejsze zarządzanie pracą podległych mu sędziów i jeśli zajdzie taka konieczność skierowanie ich do orzekania w wydziałach, w których przykładowo występują braki kadrowe.

Reorganizacja objęła 79 najmniejszych sądów rejonowych, tj. 24,6% wszystkich jednostek tego szczebla, w których limit etatów sędziowskich wynosi 558. Zmiana objęła również 1878 urzędników. Reorganizacja została przeprowadzona, ponieważ instytucja, w której prawie połowa pracowników pełni funkcje kierownicze, a pozostała część sędziów rzeczywiście pracuje (orzeka) nigdy nie będzie efektywna.

Loading Comments
Gorące tematy
Najlepsza faktura to:
Wyniki sondażu: sondaż 145 głosów
35%

tradycyjna

51 głosów
49%

elektroniczna bez podpisu

71 głosów
16%

elektroniczna z podpisem

23 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Mandat od fiskusa można uchylić