Gorące tematy
Najlepsza faktura to:
Wyniki sondażu: sondaż 145 głosów
35%

tradycyjna

51 głosów
49%

elektroniczna bez podpisu

71 głosów
16%

elektroniczna z podpisem

23 głosów
Kalendarz podatnika
Zainteresuje cię także

Formularze PIT

Rating Rosji obniżony do ,,śmieciowego” BB+
sxc.hu
Progress Holding Sp. z o.o.

Rating Rosji obniżony do ,,śmieciowego” BB+

Wczoraj wieczorem agencja ratingowa  S&P obniżyła rating Rosji z inwestycyjnego BBB- do nie inwestycyjnego BB+ oceniając, że gospodarka w 2015 skurczy się o ok. 5%.  

Działanie to zwiększy nastawienie funduszy do pozbycia się zaległości firm i długu państwowego Rosji. Odbije się to również na finansowaniu sąsiednich państw w dużym stopniu współpracujących z gospodarką rosyjską. Nie wykluczone, że i polski dług okresowo ucierpi w związku z pogorszeniem oceny kredytowej naszego sąsiada. W sumie nie jest to dobra wiadomość dla tego regionu Europy. Większość funduszy w swoich politykach inwestycyjnych posiada ograniczenia dotyczące papierów wartościowych posiadających rating nie inwestycyjny.


Pozostałe 2 firmy ratingowe Moody’s i Fitch Ibca utrzymują rating kredytowy Rosji na poziomie inwestycyjnym odpowiednio BAA3 (obniżony 17.01.2015) i BBB - z nastawieniem negatywnym.


W umowach kredytowych często wpisane są ograniczenia (covenants) które stawiają dług w stan natychmiastowej wymagalności, jeśli rating inwestycyjny zostanie utracony. Pod tym względem ważne jest postępowanie pozostałych agencji ratingowych. Jeśli 2 agencje obniżą rating do nie inwestycyjnego, to może być ten warunek spełniony.


Najbardziej podatne na takie ryzyko są linie lotnicze. Wiele z tych modeli biznesowych jest nastawionych na leasing i obniżenie ich ratingów do spekulacyjnej będzie szokiem. Ryzyko natychmiastowej wymagalności dotyczy małych i dużych graczy.


Progress Holding Sp. z o.o. 

Loading Comments