
Rada Polityki Pieniężnej podniosła wysokość stóp procentowych
Decyzja o podniesieniu stóp procentowych o 25 p.b. wzmacnia przesłanki dla wystąpienia oczekiwanego przez ekonomistów spowolnienia gospodarczego w kolejnych kwartałach i zwiększa niepewność związaną ze wzrostem gospodarczym w drugiej połowie roku.
Wysokość inflacji nie uzasadniała podniesienia stóp procentowych
Uwzględniając dane gospodarcze, brak jest zdecydowanych powodów dla decyzji członków Rady Polityki Pieniężnej. Pracodawcy RP co prawda zgadzają się co do tego, że wysoka inflacja pozostaje istotnym problemem polskiej gospodarki, jednakże jej wysokość w marcu (3,9%) po pierwsze oznacza spadek w stosunku do początku roku, po drugie zaś jest zbliżona do wcześniejszych prognoz. Istotne jest to, że wysoką inflację wywołują przede wszystkim czynniki zewnętrzne.
Walka z inflacją może zahamować wzrost gospodarczy
Decyzję RPP należy potraktować jako zamanifestowanie determinacji w działaniach zmierzających do ograniczenia inflacji. Zdaniem Pracodawców RP ważne jest jednak znalezienie odpowiedniej równowagi pomiędzy walką z inflacją a stwarzaniem warunków dla wzrostu gospodarczego.
Drastycznie mogą spaść inwestycje przedsiębiorstw
Pracodawcy RP przypominają, że oczekiwania Ministerstwa Gospodarki dotyczące wzrostu PKB w I kw. 2012 r. wynoszą 3,5% w porównaniu z 4,3% wzrostu dla IV kw. 2011 r. W kolejnych kwartałach spowolnienie może narastać, a podwyższenie stóp procentowych przyczyni się do pogłębienia tego trendu. Zbiega się ono także z dalszym zacieśnianiem polityki fiskalnej, które będzie miało niekorzystny wpływ na poziom inwestycji przedsiębiorstw.
Źródło: Pracowadcy RP