Przygotuj się do rozliczenia przez internet. Te dokumenty...
Jan Kowalski
http://sxc.hu/
podatnik.info

Przygotuj się do rozliczenia przez internet. Te dokumenty warto wcześniej przygotować

Darmowy program do rozliczania PIT 2023/2024

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Podstawą do rozliczenia się z fiskusem większości przypadków jest PIT 11. Otrzymujemy go od naszego pracodawcy. Znajdują się w nim informacje o dochodach, pobranych zaliczkach na podatek dochodowy oraz zapłaconych składkach na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. 


Każdy pracodawca zatrudniający w 2019 roku chociaż jednego pracownika ma obowiązek do 30 stycznia dostarczyć PIT 11 do urzędu skarbowego, najpóźniej miesiąc później powinien on znaleźć się u pracownika, którego dotyczy. Tu nie ma znaczenia czy pracujemy na etacie, czy na umowie o dzieło lub zlecenie. 


Jeżeli w ciągu roku wykonaliśmy kilka zleceń dla różnych pracodawców, od każdego musimy dostać PIT 11, a zawarte w nich dane zsumować. 


Zacznijmy od podstaw


Zanim zabierzemy się za rozliczanie z fiskusem, musimy potwierdzić naszą tożsamość, czyli udowodnić skarbówce, że my to my. Aby rozliczyć się sprawnie za pomocą programu, który sam za nas policzy podatek najpopularniejszy PIT - 37, warto też abyśmy od razu przygotowali szereg informacji. Wśród nich znajdują się numer PESEL, aktualny adres zamieszkania, data urodzenia, kwota przychodu z 2018 roku, rozliczenie przychodów czyli PIT 11 lub PIT 8C za 2019 rok. Jeżeli nie mamy danych z ubiegłorocznego rozliczenia, nie oznacza to, że czeka nas mozolne wypełnianie tabelek. Przynajmniej jeśli chodzi o rozliczanie się za pomocą programu w sieci. Co prawda nie uda nam się zeznania wysłać od razu do skarbówki, ale formularze, które za nas policzy, będziemy mogli wydrukować i wysłać lub zanieść do urzędu skarbowego.


Jeżeli natomiast prowadzimy działalność gospodarczą i wypełniamy PIT 36, będziemy potrzebować NIP, książkę przychodów i rozchodów lub ewidencję przychodów dla ryczałtowców, remanent na koniec i początek roku lub tylko na dzień 1 stycznia dla ryczałtowców. A także dokumenty potwierdzające poniesione koszty, ewidencję środków trwałych i karty przychodów pracowników.


Czas na odliczenia

Sytuacja komplikuje się, gdy planujemy zastosować ulgi i odliczenia. Wtedy koniecznych dokumentów i danych musimy posiadać znacznie więcej. Gdy chcemy podwyższyć nasze koszty rozliczając umowę o dzieło lub zlecenie, należy zgromadzić dokumenty potwierdzające poniesione wydatki. 


Jeżeli chodzi o ulgi – najpopularniejszą jest ulga na dzieci. Aby wypełnić zeznanie potrzebujemy danych naszych pociech – imion, nazwisk, dat urodzenia i numerów PESEL. Są też dokumenty, które nie będą niezbędne przy wypełnianiu zeznania, ale okażą się konieczne, gdy skontroluje nas skarbówka – to odpis aktu urodzenia lub orzeczenia sądu o ustaleniu opiekuna prawnego czy rodziny zastępczej, a także zaświadczenie o uczęszczaniu pełnoletniego dziecka do szkoły. 


Popularną ulgą jest także ta na internet.  By ją zastosować niezbędne nam będą dokumenty z informacją kto, komu, ile zapłacił za dostęp do internetu. W razie kontroli będziemy musieli posiadać potwierdzenie dokonanej zapłaty z datą zapłaty. Należy jednocześnie pamiętać, że z ulgi można korzystać nie dłużej niż przez 2 następujące po sobie lata. Jeżeli z ulgi korzystaliśmy już rozliczając zeznanie za 2017 rok, w tym roku ona już nie obowiązuje. Natomiast korzystając z ulgi rehabilitacyjnej trzeba będzie przygotować fakturę lub inny imienny dokument za leki oraz zaświadczenie lekarskie o konieczności ich stosowania, dowód własności lub współwłasności samochodu osobowego, w przypadku osób niewidomych - nazwisko i adres przewodnika lub certyfikat psa asystującego, a także informację o stopniu niepełnosprawności.


Gdy zamierzamy przekazać nasz 1 procent podatku, potrzebny nam będzie numer KRS organizacji. Na szczęście nie musimy go pamiętać, ale możemy wybrać go z listy wszystkich organizacji pożytku publicznego.


Co ważne, wszelkie dokumenty na podstawie których się rozliczamy lub udowadniamy nasze prawo do ulg, a także same rozliczenia, musimy przechowywać przez 5 lat czyli do końca grudnia 2025 roku. 


Zastanawiasz się, jak rozliczyć PIT? Najlepiej przez internet! Jest to najszybsza, a zarazem najbezpieczniejsza forma złożenia zeznania! Skorzystaj z programu podatnik.info i rozlicz się w 5 minut!


Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Jak rozliczać PIT w dobie koronawirusa?