Przychody z innych źródeł a rozliczenie deklaracji PIT-36L za 2018 rok - Prosta strona podatków
Gorące tematy
Najlepsza faktura to:
Wyniki sondażu: sondaż 145 głosów
35%

tradycyjna

51 głosów
49%

elektroniczna bez podpisu

71 głosów
16%

elektroniczna z podpisem

23 głosów
Kalendarz podatnika
Przychody z innych źródeł a rozliczenie deklaracji...
Justyna Nowak
FreeImages
Podatnik.Info

Przychody z innych źródeł a rozliczenie deklaracji PIT-36L za 2018 rok

Podziel się tym artykułem:   

Z formularza PIT-36L korzystają podatnicy, którzy wybrali liniową formę opodatkowania. Na druku PIT-36L za 2018 rok wykazują oni jedynie dochody osiągnięte z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej i z działów specjalnej produkcji rolnej.

 

W przypadku przychodów pochodzących z innych źródeł, np. z umowy o pracę, niezbędne jest rozliczenie na dodatkowym formularzu.

 

PIT-36L za 2018 i podatek liniowy

Aby móc korzystać z podatku liniowego, podatnik musi zadeklarować chęć rozliczania się liniowo. Przy zakładaniu działalności gospodarczej przedsiębiorca ma możliwość wybrania formy opodatkowania już we wniosku rejestrującym firmę. Należy wiedzieć, że zmiana sposobu opodatkowania w trakcie trwania roku podatkowego nie jest możliwa.

 

Podatek liniowy charakteryzuje się stałą – 19% – stawką podatku. Nie ma znaczenia tutaj wysokość osiąganych dochodów. To korzystna forma rozliczenia dla osób, które osiągają spore przychody, ale jedynie z prowadzenia działalności gospodarczej. Z drugiej strony, rozliczając PIT-36L za 2018 rok, podatnik nie może skorzystać z większości ulg i odliczeń oraz nie może złożyć deklaracji wspólnie z małżonkiem. Warto też mieć na uwadze, że składając deklarację PIT-36L za 2018, jedyne składki, jakie możemy odliczyć, to te na ZUS.

 

Podatek liniowy dla małych przedsiębiorstw

Podatek liniowy został wprowadzony, aby wyrównać na rynku szanse małych przedsiębiorstw. Wiąże się to z tym, że spółki z ograniczoną odpowiedzialnością czy spółki akcyjne płacą 19% podatek CIT – bez względu na dochody firmy, stawka podatku nie ulega zmianie. To samo dotyczy liniowego PIT dla małych firm. Dzięki temu dobrze prosperujące działalności nie muszą odprowadzać podatków wyższych niż ich większa konkurencja.

 

Praca na etacie i rozliczenie PIT-36L za 2018

Osoby, które uzyskują dochody zarówno z pracy na umowę o pracę, jak i z prowadzenia działalności opodatkowanej liniowo, są zobowiązane do płacenia progresywnego podatku od pieniędzy zarobionych na etacie. Aby to zrobić, należy wypełnić formularz PIT-37, co przy okazji umożliwia skorzystanie ze wszystkich przysługujących płatnikowi ulg i odliczeń. Należy pamiętać, że do dochodów wykazanych w PIT-37 podatnicy nie muszą doliczać przychodu z tytułu prowadzenia działalności.

 

Przy rozliczeniu liniowym przedsiębiorcy składają dodatkowe zeznanie podatkowe na innym druku – w tym wypadku jest to PIT-36L 2019. Ten fakt ma znaczenie w przypadku, gdy po zsumowaniu zarobków z obu źródeł dochód przekroczyłby 85 528 zł rocznie. Wtedy podatnik musiałby rozliczać się według wyższej stawki podatkowej, która wynosi 32%.

 

Jak rozliczyć PIT-36L za 2018 rok?

Rozliczając się z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej na zasadach podatku liniowego, sięgamy po druk PIT-36L. Aby wypełnić formularz szybko i poprawnie, warto użyć specjalnego programu do PIT 2018/2019, który ułatwi i przyspieszy proces składania deklaracji. Po uzupełnieniu druku program prześle gotowe zeznanie podatkowe do urzędu skarbowego.

 

Podziel się tym artykułem: