Przepisy o odpowiedzialności za działanie na szkodę firmy nie wykluczają nadużyć - Prosta strona podatków
Gorące tematy
Co spowoduje obniżenie wysokich kosztów funkcjonowania administracji publicznej?
Wyniki sondażu: sondaż 236 głosów
34%

Zmniejszenie liczby urzędników

80 głosów
1%

Zatrudnianie części urzędników na umowach cywilnoprawnych

2 głosów
6%

Rozwój e-administracji

14 głosów
59%

Uproszczenie przepisów prawnych

140 głosów
Kalendarz podatnika
Przepisy o odpowiedzialności za działanie na szkodę...
Redakcja
http://sxc.hu/

Przepisy o odpowiedzialności za działanie na szkodę firmy nie wykluczają nadużyć

Podziel się tym artykułem:   

Od wczoraj (tj. 13 lipca) obowiązuje ustawa mówiąca o odpowiedzialności za działanie na szkodę spółki. Jak twierdzą Pracodawcy RP, nie wprowadza ona oczekiwanych przez przedsiębiorców zmian.

Znowelizowana treść ustawy wciąż pozostawia pole do nadużyć lub możliwość ukarania menedżerów, którzy w celu ratowania spółki podejmują nieraz, ryzykowne decyzje.

 

Sejmowa Komisja do spraw kodyfikacji, zmieniła pierwotną wersję ustawy. Zmodyfikowano przede wszystkim art. 296 Kodeksu karnego, jednocześnie zachowując dotychczasową regulację, mówiącą o odpowiedzialności za wyrządzenie spółce znacznej szkody majątkowej. Za taki czyn grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Istotną zmianą, która obowiązuje od 13 lipca br., jest to, że samo sprowadzenie bezpośredniego niebezpieczeństwa szkody majątkowej, będzie karalne pozbawieniem wolności do lat 3-ech. Jeśli jednak sprawca, w obydwu przypadkach będzie działać w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, zagrożenie karą pozbawienia wolności wynosić będzie od 6 miesięcy do 8 lat.


Ściganie nadal będzie następować z urzędu. Jednak w przypadku sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa szkody majątkowej, postępowanie rozpoczyna wniosek pokrzywdzonego, o ile nie jest nim Skarb Państwa (wówczas inicjatywę podejmuje prokurator).

 

Pracodawcy RP zaznaczają, że w takim wypadku, menedżerowie nadal będą zagrożeni brakiem zrozumienia ze strony prokuratora dla ich decyzji, a przepisy karne powinny stanowić środek ostateczny. Emilia Podębska, ekspert Pracodawców RP podkreśla, że nadal istnieć będzie ryzyko wymuszania, za pomocą groźby, represji karnej, określonych zachowań w ramach działalności w zakresie obrotu gospodarczego.


Źródło: Pracodawcy RP

Podziel się tym artykułem: