Gorące tematy
W jaki sposób rozliczysz się w 2019 r. z fiskusem?
Wyniki sondażu: sondaż 432 głosów
86%

przez internet przy użyciu programu do rozliczenia PIT-ów

371 głosów
9%

samodzielnie wypełnię papierowy formularz PIT

41 głosów
2%

skorzystam z usług księgowego lub doradcy podatkowego

9 głosów
3%

zrobię to w inny sposób

11 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Przepisy o odpowiedzialności za działanie na szkodę...
http://sxc.hu/

Przepisy o odpowiedzialności za działanie na szkodę firmy nie wykluczają nadużyć

Od wczoraj (tj. 13 lipca) obowiązuje ustawa mówiąca o odpowiedzialności za działanie na szkodę spółki. Jak twierdzą Pracodawcy RP, nie wprowadza ona oczekiwanych przez przedsiębiorców zmian.

Znowelizowana treść ustawy wciąż pozostawia pole do nadużyć lub możliwość ukarania menedżerów, którzy w celu ratowania spółki podejmują nieraz, ryzykowne decyzje.

 

Sejmowa Komisja do spraw kodyfikacji, zmieniła pierwotną wersję ustawy. Zmodyfikowano przede wszystkim art. 296 Kodeksu karnego, jednocześnie zachowując dotychczasową regulację, mówiącą o odpowiedzialności za wyrządzenie spółce znacznej szkody majątkowej. Za taki czyn grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Istotną zmianą, która obowiązuje od 13 lipca br., jest to, że samo sprowadzenie bezpośredniego niebezpieczeństwa szkody majątkowej, będzie karalne pozbawieniem wolności do lat 3-ech. Jeśli jednak sprawca, w obydwu przypadkach będzie działać w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, zagrożenie karą pozbawienia wolności wynosić będzie od 6 miesięcy do 8 lat.


Ściganie nadal będzie następować z urzędu. Jednak w przypadku sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa szkody majątkowej, postępowanie rozpoczyna wniosek pokrzywdzonego, o ile nie jest nim Skarb Państwa (wówczas inicjatywę podejmuje prokurator).

 

Pracodawcy RP zaznaczają, że w takim wypadku, menedżerowie nadal będą zagrożeni brakiem zrozumienia ze strony prokuratora dla ich decyzji, a przepisy karne powinny stanowić środek ostateczny. Emilia Podębska, ekspert Pracodawców RP podkreśla, że nadal istnieć będzie ryzyko wymuszania, za pomocą groźby, represji karnej, określonych zachowań w ramach działalności w zakresie obrotu gospodarczego.


Źródło: Pracodawcy RP

Loading Comments
Zainteresuje cię także