Przegląd klimatyzacji w samochodzie zmniejszy podatek - Prosta strona podatków
Gorące tematy
Czy elastyczny czas pracy pomoże w skutecznej walce z bezrobociem?
Wyniki sondażu: sondaż 81 głosów
20%

Tak

16 głosów
74%

Nie

60 głosów
6%

Pozostanie bez wpływu na wskaźnik bezrobocia

5 głosów
Kalendarz podatnika
Zainteresuje cię także
Przegląd klimatyzacji w samochodzie zmniejszy podatek
KS
http://sxc.hu/
Tax Care

Przegląd klimatyzacji w samochodzie zmniejszy podatek

Podziel się tym artykułem:   

Wydatki poniesione w związku z okresowym przeglądem klimatyzacji w aucie wykorzystywanym do celów firmowych można rozliczyć podatkowo zmniejszając w ten sposób obciążenie wobec fiskusa nawet o 100 zł. Co ciekawe, przedsiębiorca może tu odliczyć VAT i to nawet w przypadku gdy korzysta z samochodu osobowego. 

Wysokie temperatury ostatnich dni przypomniały kierowcom, że czas zrobić przegląd klimatyzacji. Zakup usługi polegającej na nabiciu czynników do układu klimatyzacyjnego i sprawdzenie jego szczelności to wydatek rzędu ok. 200 zł, do tego warto przeznaczyć ok. 100 zł na odgrzybianie.

Zmniejszysz dochodowy i odliczysz VAT

Kiedy takie wydatki mogą być kosztem uzyskania przychodu? Po pierwsze samochód musi służyć celom firmowym, tzn. uzyskaniu przychodów, zachowaniu lub zabezpieczeniu ich źródła. Taką możliwość mają oczywiście tylko przedsiębiorcy rozliczający się na zasadach ogólnych (stawka 18% i 32%) albo podatkiem liniowym (19%), gdyż tylko te formy pozwalają uwzględnić w rozliczeniu podatkowym poniesione koszty. Dodatkowo przedsiębiorcy będący czynnymi podatnikami VAT zmniejszą swoje zobowiązanie także z tytułu tego podatku, jeżeli samochód służy wykonywaniu czynności opodatkowanych VAT-em. W tym przypadku nie ma ograniczeń takich jak przy nabyciu paliwa dla samochodów osobowych. Odliczyć VAT od takich wydatków mogą więc także właściciele aut osobowych.

Jeżeli firma rozlicza także VAT, kwestie związana z samą klimatyzacją, przy założeniu że trzeba wydać na ten cel 300 zł, zmniejszą VAT o 56 zł, a PIT o 46 zł (przy opodatkowaniu 19-proc. podatkiem liniowym).  

Ewidencja lub kilometrówka

Pamiętajmy jednak, że w przypadku samochodu wykorzystywanego na potrzeby działalności gospodarczej, warunkiem rozliczenia kosztów jest albo wprowadzenie samochodu do ewidencji środków trwałych firmy albo używanie auta na podstawie tzw. kilometrówki (może to być także samochód, który nie stanowi własności przedsiębiorcy). O ile w pierwszym przypadku do kosztów zaliczymy całość poniesionych wydatków, o tyle w drugim firmowe koszty związane z używaniem auta są ograniczone. Nie mogą one przekroczyć określonego limitu (jego wysokość jest uzależniona od pojemności silnika samochodu i liczby przejechanych kilometrów). Do limitu tego wlicza się wszelkie wydatki związane z używaniem samochodu, w tym np. na naprawy, paliwo, a to może oznaczać, że koszty poniesione na przegląd klimatyzacji, mogą już się nie zmieścić w limicie. Przykładowo, dla silnika o pojemności 1,6 i samochodu, który przejechał w ciągu miesiąca 1000 km, limit ten wynosi 835,8 zł (1000 pomnożone przez 0,8358, czyli stawkę dla aut o pojemności silnika powyżej 900 cm3). 


Katarzyna Rola-Stężycka, Tax Care
Taxcare.pl 

Podziel się tym artykułem: