Przedsiębiorcy nie będą czekać na zwrot VAT
http://sxc.hu/
Business Centre Club

Przedsiębiorcy nie będą czekać na zwrot VAT

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

– Tak przekonuje wiceminister finansów Jacek Kapica, który obwieścił, że zmieni się praktyka skarbówki w tym zakresie. Ministerstwo Finansów zarekomenduje urzędom skarbowym, by bez zwłoki zwracały VAT przedsiębiorcom – napisała Rzeczpospolita. Eksperci Business Centre Club wielokrotnie zwracali uwagę, że przewlekłe kontrole i odmowy zwrotu VAT zdarzają się coraz częściej. – W ostatnim czasie wielu przedsiębiorców boryka się z problemem opóźniania bądź odmowy zwrotu VAT przez organy podatkowe. Często też wydają one decyzje wymiarowe, żądając zwrotu wcześniej odliczonego podatku – komentował w Rzeczpospolitej Michał Borowski, ekspert BCC ds. podatków.

Z punktu widzenia przedsiębiorcy:

Znaczącym problemem dla przedsiębiorców w zakresie zwrotów VAT pozostaje sposób w jaki organy podatkowe stosują, a często wręcz nadużywają art. 87 ust. 2 Ustawy o VAT. Przepis ten przewiduje, że jeżeli zasadność zwrotu wymaga dodatkowego zweryfikowania, naczelnik urzędu skarbowego może przedłużyć ten termin do czasu zakończenia weryfikacji rozliczenia podatnika – co często prowadzi do wielomiesięcznego wydłużania terminu zwrotu VAT przedsiębiorcom, pod pretekstem konieczności weryfikacji okoliczności, które często nie mają nic wspólnego z rozliczeniami samego podatnika.

Deklaracja Ministerstwa Finansów powinna z jednej strony cieszyć przedsiębiorców, z drugiej jednak strony pokazuje, że dotychczas MF i organy podatkowe świadomie nadużywały przepisów podatkowych i niezasadnie przedłużały zwroty VAT. Deklaracja MF nie zmienia przepisów prawa, a jedynie odnosi się do sposobu ich wykładni.

Z drugiej strony, warto również zwrócić uwagę, że deklaracja MF dotyczy zwrotu przedsiębiorcom VAT naliczonego i niebudzącego w ocenie organów podatkowych „żadnych wątpliwości”, a takie stwierdzenie fiskusa powinno budzić wątpliwości podatników i czujność doradców podatkowych.


Michał Borowski
ekspert BCC ds. podatków
doradca podatkowy kierujący praktyką VAT w Kancelarii Ożóg i Wspólnicy 

Loading Comments
Gorące tematy
Czy umowy o dzieło należy oskładkować składkami ZUS?
Wyniki sondażu: sondaż 480 głosów
34%

Tak

162 głosów
58%

Nie

276 głosów
8%

Zależy od wysokości zarobków

37 głosów
1%

Nie mam zdania

5 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Ministerstwo Finansów nakazuje skarbówce szybciej zwracać VAT przedsiębiorcom!