Prowizje za wypłaty z konta oszczędnościowego mogą być...
http://sxc.hu/

Prowizje za wypłaty z konta oszczędnościowego mogą być wyższe niż wypracowane przez nie zyski

Najwyższe oprocentowane konta oszczędnościowego dla mikroprzedsiębiorców sięga standardowo 5,8% w skali roku – wynika z ankiety Tax Care. Tym samym stawki dla tego typu produktu dla biznesu osiągnęły ten sam poziom, co dotychczas lepiej oprocentowane konta oszczędnościowe dla klientów indywidualnych.

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Z konta oszczędnościowego można wypłacać środki w dowolnym czasie, nie tracąc wypracowanych już odsetek. Z tego względu to produkt korzystny dla przedsiębiorców, którzy chcą mieć łatwy dostęp do zdeponowanych firmowych pieniędzy, a jednocześnie nie chcą lokować nadwyżek finansowych na bieżącym rachunku firmy, które w większości banków są nieoprocentowane lub przynoszą tylko symboliczny zysk, zazwyczaj na poziomie 0,1-03% w skali roku.

5,8% i dla biznesu, i dla detalu

Z najnowszej ankiety Tax Care wynika, że spośród 18 banków, które na nią odpowiedziały, najlepsze standardowe oprocentowanie, na poziomie 5,8% w skali roku, oferuje obecnie BGŻ Optima. Przy czym bank stosuje taką samą stawkę zarówno dla mikroprzedsiębiorców, jak i klientów indywidualnych. W przypadku klientów detalicznych to również najwyższa standardowa stawka oprocentowania dla kont oszczędnościowych, o czym warto wspomnieć o tyle, że zazwyczaj produkty tego typu dla klientów indywidualnych są niżej oprocentowanie od kont oszczędnościowych dla biznesu. Drugie miejsce, ze stawką 5,5% w skali roku, przypadło FM Bankowi, przy czym konto oferowane przez ten bank nie jest typowym produktem oszczędnościowym, tylko kontem łączącym cechy klasycznego rachunku rozliczeniowego z kontem oszczędnościowym.

W promocji 2 pkt proc. więcej

Na trzecim miejscu pod względem standardowych stawek oprocentowania znalazły się ex aequo Deutsche Bank PBC i Idea Bank z oprocentowaniem 5% (przy czym Deutsche Bank PBC zarezerwował taką stawkę dla posiadaczy internetowego pakietu dbNET dla przedsiębiorców – dla pozostałych klientów z tego segmentu oprocentowanie wynosi 3% w skali roku). Wyższą o 2 pkt proc. stawkę dla konta oszczędnościowego proponuje co prawda ING Bank Śląski, ale tylko w ramach promocji, która ma zakończyć się już wkrótce, bo 14 września 2012 roku. Natomiast standardowe oprocentowanie w tym banku wynosi 3,5% w skali roku dla kwot oszczędności poniżej 100 tys. zł oraz 3,75% dla kwot wyższych niż 100 tys. złotych.

Bezpłatne przelewy tylko w nielicznych bankach

Języczkiem u wagi w przypadku kont oszczędnościowych są stawki za przelewy lub wypłaty. Zdecydowana większość banków pozwala tylko na jeden bezpłatny przelew lub wypłatę w miesiącu. Kolejne przelewy z konta oszczędnościowego wiążą się zazwyczaj z wysokimi opłatami, sięgającymi nawet 20 zł (Kredyt Bank) czy 25 zł (Bank BGŻ) za każdą kolejną operację. A to oznacza, że w niektórych przypadkach zyski z konta oszczędnościowego mogą być niższe, niż suma opłat związanych z wypłatą ulokowanych na nim pieniędzy.

Pod względem wysokości opłat za przelewy lub wypłaty z konta najkorzystniejszą ofertę – nieograniczoną ich liczbę – deklarują: BGŻ Optima, BNP Paribas Bank i FM Bank.

 

Agata Szymborska-Sutton, Tax Care
Współpraca: Magdalena Piórkowska
Taxcare.pl

tax-care---logo-150

Loading Comments
Gorące tematy
Czy w przypadku złej obsługi ze strony urzędnika skarbówki złożysz na niego skargę?
Wyniki sondażu: sondaż 58 głosów
38%

Tak, skorzystam ze swojego prawa.

22 głosów
59%

Nie, bo i tak nie przyniesie to żadnego skutku.

34 głosów
3%

Nie wiem jak to zrobić.

2 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
5% na lokacie dla mikroprzedsiębiorców