Gorące tematy
Czy umowy o dzieło należy oskładkować składkami ZUS?
Wyniki sondażu: sondaż 480 głosów
34%

Tak

162 głosów
58%

Nie

276 głosów
8%

Zależy od wysokości zarobków

37 głosów
1%

Nie mam zdania

5 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Prowizje za wypłaty z konta oszczędnościowego mogą być...
http://sxc.hu/

Prowizje za wypłaty z konta oszczędnościowego mogą być wyższe niż wypracowane przez nie zyski

Najwyższe oprocentowane konta oszczędnościowego dla mikroprzedsiębiorców sięga standardowo 5,8% w skali roku – wynika z ankiety Tax Care. Tym samym stawki dla tego typu produktu dla biznesu osiągnęły ten sam poziom, co dotychczas lepiej oprocentowane konta oszczędnościowe dla klientów indywidualnych.

Z konta oszczędnościowego można wypłacać środki w dowolnym czasie, nie tracąc wypracowanych już odsetek. Z tego względu to produkt korzystny dla przedsiębiorców, którzy chcą mieć łatwy dostęp do zdeponowanych firmowych pieniędzy, a jednocześnie nie chcą lokować nadwyżek finansowych na bieżącym rachunku firmy, które w większości banków są nieoprocentowane lub przynoszą tylko symboliczny zysk, zazwyczaj na poziomie 0,1-03% w skali roku.

5,8% i dla biznesu, i dla detalu

Z najnowszej ankiety Tax Care wynika, że spośród 18 banków, które na nią odpowiedziały, najlepsze standardowe oprocentowanie, na poziomie 5,8% w skali roku, oferuje obecnie BGŻ Optima. Przy czym bank stosuje taką samą stawkę zarówno dla mikroprzedsiębiorców, jak i klientów indywidualnych. W przypadku klientów detalicznych to również najwyższa standardowa stawka oprocentowania dla kont oszczędnościowych, o czym warto wspomnieć o tyle, że zazwyczaj produkty tego typu dla klientów indywidualnych są niżej oprocentowanie od kont oszczędnościowych dla biznesu. Drugie miejsce, ze stawką 5,5% w skali roku, przypadło FM Bankowi, przy czym konto oferowane przez ten bank nie jest typowym produktem oszczędnościowym, tylko kontem łączącym cechy klasycznego rachunku rozliczeniowego z kontem oszczędnościowym.

W promocji 2 pkt proc. więcej

Na trzecim miejscu pod względem standardowych stawek oprocentowania znalazły się ex aequo Deutsche Bank PBC i Idea Bank z oprocentowaniem 5% (przy czym Deutsche Bank PBC zarezerwował taką stawkę dla posiadaczy internetowego pakietu dbNET dla przedsiębiorców – dla pozostałych klientów z tego segmentu oprocentowanie wynosi 3% w skali roku). Wyższą o 2 pkt proc. stawkę dla konta oszczędnościowego proponuje co prawda ING Bank Śląski, ale tylko w ramach promocji, która ma zakończyć się już wkrótce, bo 14 września 2012 roku. Natomiast standardowe oprocentowanie w tym banku wynosi 3,5% w skali roku dla kwot oszczędności poniżej 100 tys. zł oraz 3,75% dla kwot wyższych niż 100 tys. złotych.

Bezpłatne przelewy tylko w nielicznych bankach

Języczkiem u wagi w przypadku kont oszczędnościowych są stawki za przelewy lub wypłaty. Zdecydowana większość banków pozwala tylko na jeden bezpłatny przelew lub wypłatę w miesiącu. Kolejne przelewy z konta oszczędnościowego wiążą się zazwyczaj z wysokimi opłatami, sięgającymi nawet 20 zł (Kredyt Bank) czy 25 zł (Bank BGŻ) za każdą kolejną operację. A to oznacza, że w niektórych przypadkach zyski z konta oszczędnościowego mogą być niższe, niż suma opłat związanych z wypłatą ulokowanych na nim pieniędzy.

Pod względem wysokości opłat za przelewy lub wypłaty z konta najkorzystniejszą ofertę – nieograniczoną ich liczbę – deklarują: BGŻ Optima, BNP Paribas Bank i FM Bank.

 

Agata Szymborska-Sutton, Tax Care
Współpraca: Magdalena Piórkowska
Taxcare.pl

tax-care---logo-150

Loading Comments
Zainteresuje cię także