Gorące tematy
W jaki sposób rozliczasz się z fiskusem?
Wyniki sondażu: sondaż 276 głosów
72%

używam programu do PITów

198 głosów
22%

samodzielnie

62 głosów
2%

z pomocą rodziny lub znajomych

6 głosów
4%

zlecam to księgowemu lub doradcy podatkowemu

10 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Program PIT 2018/2019 - jak z niego korzystać i...
FreeImages
Podatnik.Info

Program PIT 2018/2019 - jak z niego korzystać i prawidłowo rozliczyć podatek?

30 kwietnia to ostateczny dzień na składanie zeznań podatkowych. Im bliżej maja, tym dłuższych kolejek w urzędach skarbowych można się spodziewać. Coraz więcej podatników wybiera więc program PIT 2018/2019, przez który można wygodnie rozliczyć się z urzędem bez konieczności wychodzenia z domu. Jak działa ten program i co zrobić, by z niego skorzystać?

Program PIT 2018/2019 - dla kogo?

Kto może wykorzystać program PIT 2018/2019 do rozliczenia swoich przychodów z poprzedniego roku podatkowego? Z tej możliwości może już skorzystać każdy podatnik. Jedyne, co będzie potrzebne, to komputer lub tablet oraz połączenie sieciowe. Dzięki temu wypełnimy PIT online lub pobierając program PIT 2018/2019 na dysk komputera.

  

Jakie dane przygotować do rozliczenia PIT za 2018?

Aby sprawnie rozliczyć się przez internet, na początku warto uporządkować i przygotować niezbędne dane i dokumenty. To przyspieszy czas wypełniania formularza, który najczęściej nie przekracza kilku minut.

  

Jakie dane będą potrzebne? Przygotuj dane autoryzacyjne:

- imię i nazwisko,

- datę urodzenia,

- numer PESEL,

- kwotę przychodu za 2017 rok.

 

W ten sposób zyskujesz pewność, że Twoje dane są bezpieczne, a jednocześnie nie potrzebujesz podpisu elektronicznego do potwierdzania swojej tożsamości.

 

Zbierz również dane z PIT-ów zgromadzonych od pracodawców, zleceniodawców czy np. Zgromadzone na PIT-8C. Jeżeli nie posiadasz takich dokumentów, powinieneś samodzielnie ustalić wartość przychodów z danych źródeł.

 

Rozliczamy PIT 2019 krok po kroku

Aby rozliczyć deklarację podatkową przez program PIT 2018/2019, należy wybrać najwygodniejszą dla nas formę rozliczenia. Możemy wybrać odpowiedni formularz PIT i samodzielnie go wypełnić - wówczas program sprawdzi poprawność wprowadzonych przez nas danych. Możemy wybrać opcję odpowiedzi na pytania: na ich podstawie kreator automatycznie dobierze odpowiedni dla nas druk i go wypełni. Kolejnym sposobem jest przepisanie danych z otrzymanego od pracodawcy druku PIT-11 - wtedy program rozliczy PIT za nas.

 

Wybierając każdą z powyższych form, podatnik ma możliwość sprawdzenia i zmodyfikowania wpisywanych informacji. Nie musi jednak obawiać się, że prześle niepoprawnie uzupełniony PIT. Program PIT 2018/2019 sam dokonuje obliczeń i sprawdza, czy wszystkie obowiązkowe pola zostały wypełnione.

 

Na koniec program wysyła PIT do wybranego przez nas urzędu skarbowego. Jeżeli został on poprawnie przygotowany, podatnik po chwili uzyska Urzędowe Poświadczenie Odbioru. Następnie PIT trafi do kolejki do rozliczenia. Od 2019 roku urząd skarbowy ma maksymalnie 45 dni na dostarczenie zwrotu podatku, jeżeli zdecydujemy się na rozliczenie zeznania przez internet.


Loading Comments