Gorące tematy
Najlepsza faktura to:
Wyniki sondażu: sondaż 145 głosów
35%

tradycyjna

51 głosów
49%

elektroniczna bez podpisu

71 głosów
16%

elektroniczna z podpisem

23 głosów
Kalendarz podatnika
Prezydent Komorowski: możliwe zmiany w przepisach o 1%
Redakcja
http://sxc.hu/

Prezydent Komorowski: możliwe zmiany w przepisach o 1%

Podziel się tym artykułem:   

Podczas poniedziałkowego spotkania w ramach Forum Debaty Publicznej w Pałacu Prezydenckim prezydent Bronisław Komorowski zapowiedział, że zmiany w przepisach dotyczących funkcjonowania organizacji pozarządowych mogą nastąpić jesienią. Będą one dotyczyły między innymi 1% dla OPP. 

Od kilku lat podatnicy rozliczający się z fiskusem mają możliwość przekazania 1% swojego podatku na cele statutowe organizacji pożytku publicznego. Często te pieniądze mają kluczowe znaczenie dla funkcjonowania stowarzyszeń i fundacji. Prezydent wyraził jednak zaniepokojenie, podzielane przez działaczy z III sektora, że coraz więcej środków z 1% trafia do coraz mniejszej liczby organizacji - głównie tych dużych o silnym zapleczu organizacyjnym i medialnym. Tymczasem również małe organizacje powinny mieć szansę zdobywania funduszy na swoje funkcjonowanie w ten sposób. 

 


Zdaniem Prezydenta zmiany w przepisach o organizacjach pożytku publicznego będą mogły zostać wprowadzone już w następnej kadencji Sejmu, po jesiennych wyborach parlamentarnych. Potrzebne są takie regulacje, które pozwolą nie tylko wspierać sferę pozarządową, ale także rozbudzą spontaniczną dobroczynność Polaków. 

Podziel się tym artykułem: