Gorące tematy
W jaki sposób rozliczysz się w 2018 r. z fiskusem?
sondaż 289 głosów
80%

przez internet przy użyciu programu do rozliczenia PIT-ów

232 głosów
13%

samodzielnie wypełnię papierowy formularz PIT

39 głosów
3%

skorzystam z usług księgowego lub doradcy podatkowego

9 głosów
3%

zrobię to w inny sposób

9 głosów

GŁOSUJ

Kalendarz podatnika
Preferencja w PIT tylko dla akcji własnych
Marta Wiącek, Anita Olbrych
http://sxc.hu/
Impel Business Solutions

Preferencja w PIT tylko dla akcji własnych

Podziel się tym artykułem:   

Czy pracownik, który otrzymał w ramach programu motywacyjnego akcje spółki, musi zapłacić od nich podatek? 

Wielokrotnie się zdarzało, że pracodawcy w ramach podejmowanych działań motywacyjnych przekazywali części pracowników pakiety akcji. To, czy musieli oni zapłacić od nich podatek dochodowy zależy głównie od tego, kto jest emitentem nabytych akcji.


Płacić, nie płacić?


Jeżeli są to akcje własne spółki, wtedy nie ma takiego obowiązku. Pojawia się on w momencie sprzedaży akcji przez pracownika. Jak stwierdza NSA w wyroku z dnia 5 października 2016 r., powołując się na art. 24 ust. 11 ustawy o PIT, pracownik nie jest zobowiązany do zapłaty podatku w sytuacji, kiedy są to akcje własne emitowane przez pracodawcę.

Jeżeli natomiast pracownik otrzymuje od pracodawcy akcje innych spółek, wtedy wywołują one skutek w postaci uzyskania przychodu. Nie ma znaczenia, czy są one przekazane w ramach programu motywacyjnego czy w inny sposób. Akcje przekazywane przez pracodawcę, które nie są emitowane przez niego samego, będą korzyścią podatnika. W przypadku nabycia papierów wartościowych bez ponoszenia wydatków na nie lub przy poniesieniu jedynie częściowego wydatku.
W rezultacie pracodawca, który w ramach wynagrodzenia przekazuje pracownikom nabyte przez siebie akcje innych podmiotów, powinien potrącić zaliczki na podatek dochodowy.

Podziel się tym artykułem:   
comments powered by Disqus
Grupa SIS
NewConnect.infoNewConnect.info Podatnik.infoPodatnik.info Korporaty.plKorporaty.pl