Prawo podatkowe do generalnej przebudowy
http://sxc.hu/
Tax Care

Prawo podatkowe do generalnej przebudowy

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Jest szansa, że nowe przepisy będą bardziej przyjazne dla przedsiębiorców – wynika z analizy Tax Care.


Wniosek o powołanie komisji kodyfikacyjnej złożył resort finansów, wypełniając złożoną jeszcze we wrześniu zapowiedź ministra Mateusza Szczurka. Zapowiadał on wtedy opracowanie Kodeksu podatkowego, który ma zastąpić wysłużoną już Ordynację podatkową.


Premier zapowiedziała poprawę


Nowe przepisy mają być bardziej przyjazne dla przedsiębiorców. Zapowiedziała to premier Ewa Kopacz, mówiąc, że jej rząd opracuje takie prawo podatkowe, które będzie traktowało przedsiębiorców jako uczciwych, rzetelnych płatników, a nie jak przestępców.


Taka zasada znalazła się także na liście rekomendacji, dotyczących nowego prawa podatkowego, które przygotował resort gospodarki. Lista postulatów, jaka trafiła do Ministerstwa Finansów, jest długa. Obejmuje na przykład konieczność ograniczenia częstotliwości zmian w podatkach, jako że ciągłe zmiany w przepisach o VAT wymuszają na przedsiębiorcach nieustające dostosowywanie się i utrudniają planowanie biznesu.


Resort gospodarki chce także zmian w interpretacjach podatkowych. Z jednej strony liczy, że Ministerstwo Finansów wypracuje rozwiązania, ułatwiające podatnikom korzystanie z opinii ogólnych, z drugiej zaś chce poszerzyć ochronną moc interpretacji ogólnych na obie strony transakcji. To wszystko ma ograniczyć liczbę obecnie wydawanych interpretacji indywidualnych.


Część zaleceń resortu gospodarki przypomina te, stosowane w prawie karnym. Poza wspomnianą już zasadą domniemania uczciwości i rzetelności przedsiębiorcy, dochodzi jeszcze kolejna, że to służby skarbowe są obowiązane przedstawić dowód w sprawie. Obecnie często to przedsiębiorca w odpowiedzi na zarzuty musi udowodnić swoją niewinność. Poza tym wszystkie niejasności interpretacyjne, jakie wynikają ze źle skonstruowanych przepisów, powinny być – zdaniem MG – rozstrzygane na korzyść podatnika.


Zapowiedzi swoje, urzędnicy swoje


Jednak na pewno urzędnicy fiskusa będą starać się, aby w nowych przepisach znalazły się rozwiązania ułatwiające im życie. Przykładem może być obecnie wprowadzana klauzula obejścia prawa, wg których urzędnik będzie mógł zakwestionować legalne działanie przedsiębiorcy, jeśli uzna, że służy ona wyłącznie obejściu podatków.


To rozwiązanie jest zapisane w omawianej obecnej w Sejmie nowelizacji Ordynacji podatkowych (największej z kilku obecnie procedowanych w Sejmie i rządzie). Budzi wiele kontrowersji i sprzeciwów, zarówno wśród prawników, jak i przedsiębiorców. Jednak jak do tej pory udało się jedynie wpisać do projektu limit, powyżej którego ta klauzula jest stosowana, czyli 50 tys. zł.


Jeżeli posłowie zagłosują za wprowadzeniem klauzuli obejścia praw podatkowego, to zapewne znajdzie się ona również w przyszłym Kodeksie podatkowym. Być może takich, niekorzystnych rozwiązań dla przedsiębiorców, rozwiązań w projekcie Kodeksu podatkowego znajdzie się więcej. O tym jak będzie on wyglądał, przekonamy się po zakończeniu prac przez komisję kodyfikacyjną.


Marek Siudaj, Tax Care
Taxcare.pl 

Loading Comments
Gorące tematy
W jaki sposób rozliczysz się w 2019 r. z fiskusem?
Wyniki sondażu: sondaż 432 głosów
86%

przez internet przy użyciu programu do rozliczenia PIT-ów

371 głosów
9%

samodzielnie wypełnię papierowy formularz PIT

41 głosów
2%

skorzystam z usług księgowego lub doradcy podatkowego

9 głosów
3%

zrobię to w inny sposób

11 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Nowe prawo dla przedsiębiorców może przynieść korzyści innym podmiotom