Pracownicy fizyczni najbardziej poszukiwani na rynku
sxc.hu
Skarbiec.biz

Pracownicy fizyczni najbardziej poszukiwani na rynku

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że stopa bezrobocia rejestrowanego utrzymuje się na poziomie 10,3 proc. Taki pułap bezrobocie osiągnęło w styczniu i lutym tego roku. Jest lepiej, bo w tym samym okresie rok wcześniej, sięgnęło 11,9 proc. Najlepsze, bo jednocyfrowe bezrobocie, odnotowano w sześciu województwach: dolnośląskim (9,1 proc.), pomorskim (9,5 proc.), małopolskim (8,9 proc.), wielkopolskim (6,6 proc.), śląskim (8,5 proc.) oraz mazowieckim (8,8 proc.).

 

Pomimo tego, że, jak wynika z najnowszych danych MRPiPS, bez pracy pozostaje 1,65 mln Polaków, pracodawcy skarżą się na brak rąk do pracy. Z corocznego raportu „Niedobór talentów”, przygotowywanego przez ManpowerGroup wynika, że 41 proc. pracodawców ma kłopoty z obsadzeniem stanowisk. Co więcej, w Polsce problem niedoboru talentów narasta, a liczba pracodawców, którzy mają trudności z pozyskiwaniem pracowników jest najwyższa od czterech ostatnich lat. W porównaniu z rokiem poprzednim, odsetek firm zmagających się z tym wyzwaniem wzrósł o 8 punktów procentowych.

 

Brak rąk do pracy

 

Jak się okazuje, w Polsce najtrudniej o wykwalifikowanych pracowników fizycznych. – W ciągu ośmiu lat prowadzenia badania w naszym kraju, prawie zawsze rozpoczynali oni listę i tylko raz, w 2012 roku, zajęli na niej drugą pozycję. To grupa zawodowa, w skład której wchodzą m.in. mechanicy, elektrycy, hydraulicy, spawacze, stolarze, kucharze, drukarze, murarze, cieśle, monterzy, itp. – informują autorzy raportu. Na drugim miejscu, podobnie jak rok i dwa lata wcześniej, znaleźli się inżynierowie. Wyniki badania w ostatnich siedmiu latach wskazują na stały i rosnący problem polskich firm z pozyskiwaniem kandydatów z tym wykształceniem. Trzecią pozycję zajmują technicy, którzy awansowali na nią z ubiegłorocznego miejsca ósmego. Na czwartym plasują się pracownicy działów IT, a pierwszą piątkę zamykają kierowcy. Dalsze pozycje zajęli: operatorzy produkcji/ maszyn, pracownicy księgowości i finansów, członkowie zarządu, przedstawiciele handlowi i niewykwalifikowani pracownicy fizyczni.

 

Za lepszym jutrem

 

Jakie są przyczyny problemów ze znalezieniem pracowników? Pracodawcy pytani przez ManpowerGropup najczęściej wskazywali na brak umiejętności technicznych, czyli kompetencji twardych wśród kandydatów. Na kolejnym miejscu znalazły się: brak dostępnych kandydatów, brak doświadczenia i zbyt wysokie oczekiwania finansowe. Potwierdzają to obserwacje ekspertów Antal – Przy bezrobociu na poziomie 1,65 mln, firmy nadal mają problem z pozyskaniem pracowników. Paradoks? Nie. Musimy pamiętać, że jest to w głównej mierze bezrobocie strukturalne. Nie rozwiązuje to kwestii zapotrzebowania na pewne grupy wyspecjalizowanych pracowników – twierdzi Aneta Czernek, ekspert rynku pracy w Antal. – Rekrutując specjalistów i menedżerów, pracodawcy muszą zarządzać szeregiem oczekiwań i wątpliwości potencjalnych pracowników. Standardem są: brak motywacji do zmiany pracy, wygórowane oczekiwania finansowe, niewystarczające kwalifikacje. Dopiero ponad tym pojawia się bieżąca sytuacja rynku pracy w danej branży. Przykładem z ostatnich miesięcy może być sektor finansowy. W kilku instytucjach przeprowadzone zostały zwolnienia grupowe. Na rynku pracy pojawiło się wielu bezrobotnych z kwalifikacjami i doświadczeniem. Jednak różnice w oczekiwaniach pracodawców sprawiają, że płynne przejście z instytucji A do B nie zawsze jest możliwe – twierdzi ekspertka. 


Portal Skarbiec.biz S.A. największy, niezależny serwis o prawie, finansach i gospodarce. 

 

Loading Comments
Gorące tematy
Najwygodniejszy sposób złożenia PIT-u to?
Wyniki sondażu: sondaż 1007 głosów
78%

elektroniczny

790 głosów
18%

osobiście w urzędzie skarbowym

180 głosów
4%

za pośrednictwem poczty

37 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Przekroczenie progu podatkowego w 2022 roku – to musisz wiedzieć!