Gorące tematy
W jaki sposób rozliczysz się w 2019 r. z fiskusem?
Wyniki sondażu: sondaż 432 głosów
86%

przez internet przy użyciu programu do rozliczenia PIT-ów

371 głosów
9%

samodzielnie wypełnię papierowy formularz PIT

41 głosów
2%

skorzystam z usług księgowego lub doradcy podatkowego

9 głosów
3%

zrobię to w inny sposób

11 głosów
Kalendarz podatnika
Zainteresuje cię także
Pracodawcy RP przeciwni planom pobrania 4 mld zł z FRD
http://sxc.hu/

Pracodawcy RP przeciwni planom pobrania 4 mld zł z FRD

Pracodawcy RP sprzeciwiają się planom rządu dotyczącym przekazania 4 mld zł z Funduszu Rezerwy Demograficznej na uzupełnienie niedoboru funduszu emerytalnego. Zdaniem ekspertów należy wstrzymać się z tą decyzją do momentu, kiedy rzeczywiście będzie to konieczne.

Według członków organizacji, obecna sytuacja demograficzna W Polsce nie pogarsza się na tyle, by już sięgać do rezerw zgromadzonych w FRD. Rząd z kolei uzasadnia takie posunięcie ciągłym wzrostem liczby osób w wieku poprodukcyjnym.

 

Pracodawcy RP powołują się jednak na dane GUS. Wynika z nich, że obecnie w wieku produkcyjnym jest 24,6 mln osób, zaś w wieku poprodukcyjnym 6,4 mln, co oznacza, że na jednego emeryta przypadają cztery osoby pracujące. Zaznaczają jednocześnie, że zgodnie z prognozami, w 2035 roku jeden emeryt będzie na utrzymaniu dwóch osób w wieku produkcyjnym. Wówczas, jak twierdzą, nastąpi odpowiedni moment na wykorzystanie oszczędności z FRD.

 

To pozorna metoda obniżania długu sektora finansów publicznych, która w dłuższej perspektywie nie rozwiąże problemów finansowych FUS. Taka polityka rządu jest krótkowzroczna i była wielokrotnie krytykowana przez partnerów społecznych. Niemniej jednak w dalszym ciągu jest kontynuowana – mówi Piotr Rogowiecki.

 

FRD miał być zabezpieczeniem finansowym, które za kilkanaście lat złagodzi problemy starzejącego się społeczeństwa. Mimo to, Fundusz Ubezpieczeń Społecznych w ciągu pierwszych czterech miesięcy tego roku, wykorzystał już prawie połowę dotacji budżetowej. Warto przypomnieć, że rząd w ubiegłym roku przekazał całość środków z FRD do budżetu – 7,5 mln zł. 

 

W związku ze zmniejszeniem składki do OFE. drugi filar przestaje chronić system emerytalny przed ryzykiem demograficznym. Dlatego też należy rozsądnie wydatkować środki FRD, aby zapewnić rzeczywiste zabezpieczenie finansowe w okresie kryzysu demograficznego – zaznacza Rogowiecki.


Źródło: Pracodawcy RP

Loading Comments