
Podatek od zasiedzenia – czy nabycie nieruchomości przez zasiedzenie należy wykazać w PIT?
Podatek od zasiedzenia – czy nabycie nieruchomości przez zasiedzenie należy wykazać w PIT?
Brak dochodu a ulga na dziecko 2020 – kiedy można ubiegać się o ulgę?
Jedna z największych organizacji zrzeszajacych polskich przedsiębiorców szacuje, że ustawa o ograniczaniu barier administracyjnych, która niedawno weszła w życie, przyniesie oszczędności rzędu 6 mln złotych. Pracodawcy RP zapowiadają, że to dopiero początek zmian.
Pracodawcy RP są zadowoleni z zalet nowych przepisów tym bardziej, że sami są współautorami ustawy. Przypomnijmy, że 1 lipca zaczęły obowiązywać nowe przepisy, które dla przedsiębiorców i obywateli oznaczają wiele ułatwień. Wśród nich jest między innymi możliwość składania oświadczeń w wielu sprawach, w których do tej pory konieczne były zaświadczenia z urzędów. - Wprowadzenie kultury oświadczeń jest w naszej ocenie wyrazem długo oczekiwanego zaufania Państwa do obywateli. Wreszcie nie trzeba będzie udowadniać oczywistych rzeczy stertą papierów, do zdobycia których potrzebne jest objechanie kilku urzędów – zaznacza Piotr Rogowiecki, ekspert Pracodawców RP.
Ustawa o ograniczaniu barier administracyjnych to także możliwość przekształcenia spółdzielni pracy w spółki prawa handlowego i przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną, wykonującego jednoosobową działalność gospodarczą, w jednoosobową spółkę kapitałową.
Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (CEIDG) to spore ułatwienie w zakresie rejestracji i wszelkich zmian działalności gospodarczej. Ustawa znosi również obowiązek składania oświadczeń o nadaniu numeru NIP i REGON czy składania zaświadczeń o niekaralności (ale tylko wówczas, gdy odpowieni organ może sam zdobyć na ten temat informacje). Nie będzie już również konieczności przedstawiania zaświadczeń o wpisie do ewidencji działalności czy KRS. Odtąd wystarczy podanie odpowiedniego numeru rejestru.
Pracodawcy RP zapowiadają, że wprowadzona ustawa przyniesie oszczędności rzędu 6 mln złotych, które zamiast zasilać kasy urzędów wydających zaświadczenia i prowadzących rejestry, zostaną w kieszeni przedsiębiorców i obywateli.
Ustawa dereglamentacyjna to dopiero początek zmian. Pracodawcy RP już zapowiadają kolejne ułatwienia i kolejne zmiany w przepisach.
Źródło: https://www.pracodawcyrp.pl/