Pracodawcy nagminnie nie płacą pensji pracownikom!
http://sxc.hu/
Krajowy Rejestr Długów

Pracodawcy nagminnie nie płacą pensji pracownikom!

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

W perspektywie rosnącego bezrobocia, zwiększających się zatorów płatniczych, zwalniającej gospodarki i zapowiedziach upadłości firm na poziomie o połowę większym niż w ubiegłym roku, możemy czuć się zaniepokojeni. Czy potrafimy zadbać właściwie o swoje bezpieczeństwo finansowe?

Szukając nowej pracy staramy się dowiedzieć jak najwięcej o swoim przyszłym pracodawcy. Sprawdzamy informacje w Internecie, rozpytujemy znajomych, czytamy fora internetowe, przeszukujemy KRS, poprzez Serwis Ochrony Konsumenta  zaglądamy do bazy danych Krajowego Rejestru Długów, aby  sprawdzić czy wybrana  firma nie jest zadłużona. Po podpisaniu umowy o pracę nasza czujność zostaje uśpiona. Przestajemy interesować się tym, jak radzi sobie nasz pracodawca. W momencie, gdy pensja zaczyna się spóźniać, albo w ogóle jej nie otrzymujemy, pojawia się prawdziwy dramat i pytanie, czy można było temu zapobiec. 

Pracodawca może przestać Ci płacić w każdej chwili!

Statystyczny Polak jest związany z jednym pracodawcą przez 12 lat. Nie ma w zwyczaju sprawdzać sytuacji finansowej firmy, w której pracuje. Panuje przekonanie, że jeśli nie zmieniamy pracy, mamy pewne stanowisko, nie musimy się niczego obawiać. Jesteśmy dość zachowawczy, a jako pracownicy nie mamy ochoty zbytnio ryzykować – unikamy  w ten sposób rozczarowania i stresu związanego ze zmianą pracodawcy. Niechęć do ryzyka nie dziwi. Zastanawiać może za to brak zwyczaju monitorowania tego, co dzieje się u naszego pracodawcy. Dopiero jego kłopoty finansowe, które
uderzają bezpośrednio w nasz portfel, powodują u nas ogromny stres. Stres, przed którym można się uchronić. 

Pracodawcy finansują działalność firmy kosztem pracownika

Jak pokazuje Portfel należności polskich przedsiębiorstw – cyklicznie prowadzone przez Krajowy Rejestr Długów badanie – dla co ósmego przedsiębiorstwa zatory płatnicze, czyli problemy z odzyskaniem należności, powodują, że muszą one ograniczać zatrudnienie lub zmniejszać fundusz wynagrodzeń. Niższa pensja nie jest jeszcze tak uderzającym problemem jak jej zupełny brak. Czasami zdarza się jednak, że pracodawcy, chociaż nie cierpią na brak gotówki, zasłaniają się spowolnieniem gospodarczym i nie wypłacają pensji, kredytując w ten sposób działalność firmy kosztem pracowników. W ten sposób, dbając o własne interesy, nie tylko tworzą sobie wierzycieli wśród własnych pracowników, stawiają ich w trudnej sytuacji, ale przede wszystkim działają wbrew prawu, według którego każdy pracownik ma prawo do terminowego otrzymywania wynagrodzenia za wykonaną płacę. 

Według danych Krajowego Rejestru Długów, średnie zadłużenie pracodawcy względem pracownika przekazane do tego biura informacji gospodarczej, to ponad 10 tysięcy złotych. Są to prawie cztery średnie pensje. Dla osób, które nie mają oszczędności, brak jednej wypłaty może stać się początkiem prawdziwych kłopotów. 

Dowiedz się czy twój pracodawca jest dłużnikiem!

Wiedząc wcześniej o tym, że coś niedobrego dzieje się z finansami firmy, w której pracujemy, jesteśmy w stanie inaczej planować swoje wydatki, zasięgnąć porady u specjalistów, co robić w przypadku, gdy nagle zostaniemy bez pensji lub po prostu zacząć rozglądać się po rynku pracy. – Niestety wielu z nas zapomina, że istnieje możliwość monitorowania pracodawcy w Krajowym Rejestrze Długów. To właśnie z myślą o osobach prywatnych uruchomiliśmy Serwis Ochrony Konsumenta, w którym każdy z nas może śledzić informacje dotyczące finansów zatrudniającej nas firmy, jakie znajdują się w bazie danych Krajowego Rejestru Długów – przypomina Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów. 

Aby uruchomić usługę wystarczy wejść na stronę internetową www.konsument.krd.pl, założyć konto i uruchomić monitorowanie pracodawcy. W przypadku jakiejkolwiek zmiany (czyli np. pracodawca zostanie dopisany jako dłużnik) wysłany zostanie do nas  e-mail z informacją o takim zdarzeniu. Pojawienie się naszego pracodawcy jako dłużnika w KRD nie musi oznaczać, że nie otrzymamy naszej pensji. Może być jednak sygnałem, że dzieje się coś niepokojącego, a my będziemy w stanie przygotować się na walkę o należne nam prawa.

Loading Comments
Gorące tematy
Czy umowy o dzieło należy oskładkować składkami ZUS?
Wyniki sondażu: sondaż 480 głosów
34%

Tak

162 głosów
58%

Nie

276 głosów
8%

Zależy od wysokości zarobków

37 głosów
1%

Nie mam zdania

5 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Pracownik oddaje ponad 1/4 swojej pensji państwu