Pracodawca może rozliczyć PIT roczny za Ciebie, ale...
http://sxc.hu/
Podatnik.info

Pracodawca może rozliczyć PIT roczny za Ciebie, ale tracisz ulgi

Aby tak się jednak stało, pracownik musi przed 10 stycznia 2014 r. skierować do płatnika (pracodawcy)wniosek o zastosowanie takiego rodzaju rozliczenia na druku PIT-12.

Zasady złożenia formularza PIT-12

PIT-12 stanowi oświadczenie dla celów dokonania rocznego obliczenia podatku dochodowego od dochodu uzyskanego przez podatnika w danym roku podatkowym. Należy pamiętać, że jeżeli chcemy skorzystać z możliwości rozliczenia rocznego PIT-u przez pracodawcę, to musimy go o tym poinformować przed 10 stycznia 2014 r. niezależnie od tego, czy uczyniliśmy to samo w ubiegłym roku. Oznacza to, że pracownik musi corocznie składać w wyżej wymienionym terminie PIT-12, jeżeli chce, aby to płatnik złożył za niego PIT-40 w urzędzie skarbowym.

Dodatkowo pracownik musi zdawać sobie sprawę, że pracodawca nie ma obowiązku weryfikacji prawidłowości informacji wykazanych przez zatrudnianą przez siebie osobę w oświadczeniu PIT-12. Tak więc za ewentualne błędy przed fiskusem odpowiedzialność ponosi wyłącznie podatnik, a nie płatnik.

PIT-40 pozbawia możliwości skorzystania z ulg podatkowych

Rozliczenie PIT-u przez pracodawcę pozbawia podatnika możliwości skorzystania z najpopularniejszych ulg, m. in. prorodzinnej i internetowej. Oznacza to, że jeżeli chcemy mieć prawo do preferencyjnych ulg i odliczeń, to musimy wypełnić zeznanie roczne samodzielnie, np. za pomocą całkowicie darmowego programu PIT pro 2013 od Podatnik.info.

Dlatego nie zwlekaj i już dziś rozlicz się w prosty sposób darmowym programem PIT pro 2013. Dołącz do grona 4 000 000 zadowolonych Polaków i prześlij PIT do urzędu pobierając program PIT lub wypełniając PIT online.

Dzięki temu zyskujesz:

  • Darmowy program za 0 zł
  • Wysyłkę PIT przez internet (e-deklaracje)
  • Gwarancję bezpieczeństwa za pomocą technologii SSL Certum
  • Szybki zwrot nadpłaty podatku
  • Wszystkie aktualne druki PIT 2013/2014 wraz załącznikami
  • Dostęp do PIT 365 dni w roku z dowolnego miejsca i urządzenia (Chmura PIT)Pamiętaj! Korzystając z programu PIT pro 2013 otrzymujesz nieograniczony dostęp do swoich deklaracji z możliwością intuicyjnego i szybkiego rozliczenia w zaledwie 5 minut. W każdym momencie możesz wydrukować swój PIT lub wysłać online do urzędu skarbowego bez kolejek. Skorzystaj z doświadczenia ekspertów i rozlicz swój PIT programem PIT pro 2013.

Generalnie podatnicy rozliczający się za pośrednictwem płatnika nie mogą skorzystać z preferencji przewidzianych dla osób opodatkowanych na zasadach ogólnych (skali podatkowej), ponieważ w deklaracji PIT-40 nie da się rozliczyć przychodów uzyskanych ze źródeł, które wykazuje się w zeznaniach PIT-36 i PIT-37.

PIT-40 płatnik musi sporządzić do końca lutego 2014 r. i w tym samym terminie przekazać go zarówno pracownikowi, jak i właściwemu ze względu na miejsce zamieszkania zatrudnianej osoby urzędowi skarbowemu.


Podatnik.info 

Loading Comments
Gorące tematy
W jaki sposób rozliczasz się z fiskusem?
Wyniki sondażu: sondaż 276 głosów
72%

używam programu do PITów

198 głosów
22%

samodzielnie

62 głosów
2%

z pomocą rodziny lub znajomych

6 głosów
4%

zlecam to księgowemu lub doradcy podatkowemu

10 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także