Praca z pośredniaka? To nie żart
http://sxc.hu/
creandi.pl

Praca z pośredniaka? To nie żart

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Mimo inflacji dyplomów osoby z wyższym wykształceniem są w stosunkowo najlepszej sytuacji. Ich średni czas poszukiwania zatrudnienia to 10 miesięcy i jest najkrótszy ze wszystkich badanych grup.

Na drugim biegunie są osoby z wykształceniem podstawowym – pracy poszukują przez ok. 13 miesięcy (źródło: GUS 2013). Jak wygląda polowanie na pracę w XXI wieku? Wygrywa sieć, znajomi czy może pośredniak?

Łowimy samotnie, w sieci

Umiesz liczyć? Licz na siebie – to stare przysłowie znakomicie sprawdza się podczas polowania na pracę. Według badań przeprowadzonych w 2012 roku przez Sedlak&Sedlak 34% badanych znalazło pracę na wskutek samodzielnych poszukiwań. Ponad 1/3 respondentów (37%) posiłkowała się ogłoszeniami a 23% deklarowało, że zdobycie pracy umożliwiło ich tzw. polecenie przez znajomych. Gdzie w tym wszystkim są pośredniaki? Przez urząd pracy zatrudnienie znalazło zaledwie 4% badanych.  Okazało się, że Polacy ogłoszeń szukają nie na ścianach pośredniaka, ale w… sieci.

Prześwietlenie pracodawcy to podstawa

Według badań ośrodka Ipsos przeprowadzonych na zlecenie agencji Reutera w 2012 aż 61% rodaków rozglądało się za pracą w internecie. Trudno im się dziwić: kilka kliknięć myszką wystarczy, aby otrzymać tysiące ogłoszeń a zaawansowane filtry pozwalają precyzyjnie określi to, gdzie chcemy pracować i w jakiej branży. Do najbardziej znanych serwisów należą np. Pracuj.pl, jooble.com.pl, gazetapraca.pl czy praca.wp.pl. Warto pamiętać też, że wakat często „czeka” na stronie internetowej firmy w zakładce praca czy kariera. Dzięki temu kandydat może od razu zapoznać się z specyfiką przedsiębiorstwa czy przejrzeć referencje od jego klientów. Taka wiedza może szybko zaprocentować – Kandydaci, którzy posiadają wiedzę na temat firmy do której aplikują są bardzo mile widziani – mówi Weronika Florkowska z PrimeSoft Polska lidera na polskim rynku IT. – Czytając listy motywacyjne czy rozmawiając z kandydatami widać kto przeprowadził w sieci dobry research – podkreśla Florkowska.

Urzędy pracy czeka rewolucja

Gdzie w tym wszystkim są urzędy pracy?  Nie jest dobrze, pośredniaki traktowane są jako miejsca, w których trzeba się zarejestrować, aby mieć ubezpieczenie i nic więcej. Minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz w trakcie trwania debaty w Towarzystwie Ekonomistów Polskich zauważył, że jedynie 18% rozmów kwalifikacyjnych zostało zainicjowanych przez urzędy pracy. To ma się jednak zmienić – znamy już założenia reformy pośredniaków, które rząd przyjął w wakacje. Plany są ambitne i obejmują m.in. wprowadzenie doradcy klienta, profilowanie osób bezrobotnych i – uwaga – wynagradzanie urzędów za wyniki. Prawdziwym novum jest kwalifikowanie bezrobotnych do trzech grup. Pierwsza z nich obejmie bezrobotnych aktywnych, którym trzeba jedynie przedstawić oferty pracy. Druga grupa będzie składać się z bezrobotnych, którzy wymagają wsparcia np. specjalnego kursu. Trzecią grupę tworzyć będą bezrobotni oddaleni od rynku pracy, czyli ci którzy są zagrożeni wykluczeniem społecznym lub uchylają się od pracy legalnej. Szacuje się, że w tej grupie znajdzie się ok. 10% bezrobotnych.

Loading Comments
Gorące tematy
Co spowoduje obniżenie wysokich kosztów funkcjonowania administracji publicznej?
Wyniki sondażu: sondaż 236 głosów
34%

Zmniejszenie liczby urzędników

80 głosów
1%

Zatrudnianie części urzędników na umowach cywilnoprawnych

2 głosów
6%

Rozwój e-administracji

14 głosów
59%

Uproszczenie przepisów prawnych

140 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Maturzysto, te studia dadzą pracę