Praca emeryta a umowa o pracę
http://sxc.hu/

Praca emeryta a umowa o pracę

Pracodawcy RP przypominają, że ZUS zawiesi niektórym emerytom prawo do świadczenia, jeśli do końca września nie rozwiążą oni umowy o pracę.

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Na mocy ustawy o finansach publicznych, od 1 października 2011 r. ZUS zawiesi świadczenia osobom, które od 8 stycznia 2009 r. do 31 grudnia 2010 r. przeszły na emeryturę bez rozwiązywania umowy o pracę. Jak podaje „Dziennik Gazeta Prawna”, zawieszenie emerytury grozi około 50 tys. osobom, jeżeli do końca września nie zwolnią się z pracy. O swoje świadczenie nie muszą się obawiać osoby na emeryturze, które prowadzą działalność gospodarczą lub wykonują pracę na podstawie umowy cywilnoprawnej.

- Wielokrotnie zwracaliśmy uwagę na nieracjonalność przepisu, który wymaga rezygnacji z zatrudnienia w razie nabycia prawa do emerytury. Osoby, które chcą nadal pracować u dotychczasowego pracodawcy aby móc korzystać ze świadczeń muszą rozwiązać umowę choćby na jeden dzień – mówi ekspert Pracodawców RP, Wioletta Żukowska.

Minister Finansów uzasadniał takie rozwiązanie oszczędnościami rzędu 700 mln zł w skali roku. Ponadto zapewniał, iż połowa z tych osób zdecyduje się dalej pracować. –Przepisy zawierają jasny przekaz: albo praca, albo emerytura. Takie działanie jest krótkowzroczne i może zniechęcić emerytów do dalszej aktywności zawodowej – mówi Żukowska.

Nowelizacja przygotowana przez Prezydenta RP nie zmienia sytuacji pracowników- emerytów, lecz jedynie łagodzi konsekwencje obowiązujących przepisów. Zakłada ona, że osoby posiadające zawieszone prawo do świadczeń emerytalnych, które zdecydują się na kontynuowanie zatrudnienia, po 18 miesiącach pracy (licząc od 1 października), będą mogły przeliczyć swoją emeryturę z wykorzystaniem nowej kwoty bazowej. Składki zostaną wówczas podzielone przez niższy współczynnik dalszego trwania życia, w wyniku czego emerytura powinna być wyższa od dotychczasowej.

Jeżeli okaże się, że jest inaczej, to świadczenie nie zostanie obniżone. - Prezydencka zmiana zapewne nie przyniesie jednak oczekiwanych rezultatów, gdyż prawdopodobnie większość emerytów wybierze bezpieczne rozwiązanie, czyli emeryturę – zauważa Żukowska. Dlatego jej zdaniem konieczne są kompleksowe zmiany, które przyniosą odpowiednie efekty w przyszłości. Proponowana modyfikacja sposobu obliczania kwoty bazowej nie rozwiązuje bowiem problemu.

 

Źródło: Pracodawcy RP

Loading Comments
Gorące tematy
W jaki sposób najczęściej wykonujecie Państwo przelewy?
Wyniki sondażu: sondaż 264 głosów
40%

przez telefon

105 głosów
56%

z komputera

149 głosów
1%

w oddziale w banku

3 głosów
3%

na poczcie lub w punktach opłat

7 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Lata 2025–2030 mogą być trudne dla systemu emerytalnego.