Gorące tematy
W jaki sposób rozliczysz się w 2018 r. z fiskusem?
sondaż 289 głosów
80%

przez internet przy użyciu programu do rozliczenia PIT-ów

232 głosów
13%

samodzielnie wypełnię papierowy formularz PIT

39 głosów
3%

skorzystam z usług księgowego lub doradcy podatkowego

9 głosów
3%

zrobię to w inny sposób

9 głosów

GŁOSUJ

Kalendarz podatnika
Pożyczka od przyjaciela może być nieopodatkowana
KS
http://sxc.hu/
Tax Care

Pożyczka od przyjaciela może być nieopodatkowana

Podziel się tym artykułem:   

Umowa pożyczki to jedna z czynności opodatkowanych podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Warto jednak pamiętać, że od  tej ogólnej zasady istnieją pewne wyjątki. 

Zwolnieniem z podatku zostały bowiem objęte między innymi pożyczki, udzielane w gronie znajomych, ale tylko do określonych limitów kwotowych.

Głównym atutem pożyczek zawieranych w gronie znajomych jest nie tylko szybkość i dostępność, ale przede wszystkim stosunkowo niski koszt.  Nie bez znaczenia wydaje się przy tym fakt, iż w razie spełnienia określonych warunków, podatek z tytułu zaciągnięcia takiej pożyczki, nie zostanie naliczony.

Opodatkowanie wg stawki 2%

Przez umowę pożyczki dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości. Przy czym, umowa pożyczki, której wartość przenosi pięć milionów złotych4, powinna zostać zawarta na piśmie.

Zawarcie wspomnianej umowy łączy się z powstaniem obowiązku podatkowego, na gruncie podatku od czynności cywilnoprawnych, co zostało wskazane w art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Podatek ten, w wysokości 2% pożyczonej kwoty,  obciąża pożyczkobiorcę, który jest zobowiązany w ciągu 14 dni dokonać zapłaty, składając przy tym wypełnioną deklarację PCC-3.

Zwolnienie 

Od powyższej zasady przepisy prawa podatkowego przewidują jednak możliwość skorzystania ze zwolnienia, które pozwala uniknąć konieczności odprowadzenia podatku do urzędu skarbowego także wtedy, gdy strony nie są ze sobą spokrewnione.  

Od podatku od czynności cywilnoprawnych, zwalnia się bowiem także pożyczki udzielane na podstawie umowy zawartej między innymi podmiotami niż najbliższa rodzina lub osoby zaliczane do tzw. I grupy podatkowej (zalicza się do niej małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów),  do łącznej wysokości nieprzekraczającej kwoty:

  • 5 000 zł - od jednego podmiotu;
  • 25 000 zł - od wielu podmiotów;

Limit ten jest przyznany na 3 kolejne lata kalendarzowe. Oznacza to, że osoby, które zmuszone są do szukania wsparcia u znajomych więcej niż jeden raz, pożyczane kwoty muszą sumować, pilnując wskazanego limitu. Po przekroczeniu kwot uprawniających do zwolnienia od nadwyżki trzeba zapłacić podatek. 

Elżbieta Węcławik, Tax Care
Adam Bujalski, księgowy Tax Care
Taxcare.pl

Podziel się tym artykułem:   
comments powered by Disqus
Grupa SIS
NewConnect.infoNewConnect.info Podatnik.infoPodatnik.info Korporaty.plKorporaty.pl