Pożyczka na wakacje a podatek od czynności cywilnoprawnej...
FreeImages
Podatnik.Info

Pożyczka na wakacje a podatek od czynności cywilnoprawnej w PIT 2019

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

   

Prawo wymaga, by i takie pożyczki dokumentować umowami i odprowadzać od nich podatek od czynności cywilno-prawnych. Jak należy się z niego rozliczyć?

  

Zmiany w wysokości podatku od czynności cywilnoprawnych

Jeśli pieniądze na wakacje pożycza nam osoba, która nie zajmuje się profesjonalnie udzielaniem pożyczek, mamy do czynienia z czynnością cywilnoprawną. Do tej pory, od takiej umowy należało zapłacić podatek w wysokości 2% podstawy opodatkowania (czyli wartości lub kwoty pożyczki). Zapłata podatku leżała po stronie pożyczkobiorcy, który miał na to czas do 14 dni od zawarcia umowy. Razem z wpłatą, do urzędu skarbowego przekazywał też deklarację PCC-3. Jeśli pożyczał pieniądze jednocześnie od kilku osób, takie czynności musiał powtarzać za każdym razem, osobno dla każdej umowy.

  

Niższa stawka i jedna deklaracja

Po nowelizacji przepisów, osoby, które otrzymują kilka pożyczek od różnych osób, mogą złożyć tylko jedną, zbiorczą deklarację i dokonać jednej, łącznej wpłaty. Najważniejszą zmianą jest jednak obniżenie stawki podatku, z 2% do 0,5% kwoty pożyczki. Zmienił się też limit zwolnienia takich pożyczek z podatku, jeśli udziela ich dalsza rodzina lub znajomi. Do tej pory zwolnione były pożyczki do kwoty 5 000 zł, obecnie limit wynosi 1 000 zł. Jeśli jednak pożyczki udziela osoba z I grupy podatkowej, czyli bliskiej rodziny (należą do niej małżonek, rodzice, dziadkowie, teściowie, dzieci, wnuki, rodzeństwo, ojczym, macocha, pasierb, zięć, synowa), limit pozostaje niezmienny i wynosi 9637 zł.

  

Wysyłka PCC-3 prosta jak rozliczenie PIT

Do niedawna deklarację PCC-3 można było składać jedynie w formie papierowej. Obecnie można zrobić to w taki sam sposób, w jaki wielu z nas wykonuje rozliczenie PIT, czyli przez internet za pomocą programu do obliczania i przesyłania PIT-ów.

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Podatek PIT za 2019 rok − nowe zasady