Pozostanie NIP dla niektórych osób fizycznych?
http://sxc.hu/

Pozostanie NIP dla niektórych osób fizycznych?

Poprawki zatwierdzone przez Senat do nowych przepisów znoszących obowiązek posiadania numeru NIP dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej stawiają pod znakiem zapytania zniesienie NIP-u.

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Projekt ustawy w pierwotnym brzmieniu zakładał, że osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej nie będą musiały mieć NIP-u. W kontaktach z administracją wystarczyłby jedynie PESEL. Dopiero w momencie założenia działalności byłby im ujawniany ich numer NIP generowany wcześniej w rejestrach i odtąd musieliby oni się nim posługiwać. - W naszej opinii to dobra zmiana, która włącza się w nurt regulacji likwidujących nadmierne obciążenia formalne obywateli oraz przedsiębiorców – mówi Emilia Podębska, ekspert Pracodawców RP.

Senat na ostatnim głosowaniu, 29 lipca, przegłosował jednak poprawkę, która zmienia ustawę. Powoduje ona, że część osób fizycznych nadal będzie potrzebowała numeru NIP. Są to między innymi osoby, które będą chciały zatrudnić pomoc domową, nianię czy opiekunkę do osoby starszej. Choć takie osoby nie będą przedsiębiorcami, to będą jednak płatnikami ZUS swoich pracowników. Z tego właśnie powodu, zdaniem Senatu, powinny nadal posługiwać się NIP-em.

NIP-em będą musieli się posługiwać również cudzoziemcy, jeśli będą otrzymywać wynagrodzenie z zagranicy, a podatki płacić w Polsce. Związane jest to z rejestrowaniem się do ubezpieczenia społecznego. Duchowni również będą potrzebować NIP jako płatnicy składek.

Teraz poprawki Senatu będzie głosował Sejm. Jeśli je przegłosuje, zostaną one przyjęte.

 

Podatnik.info

Loading Comments
Gorące tematy
Czy elastyczny czas pracy pomoże w skutecznej walce z bezrobociem?
Wyniki sondażu: sondaż 81 głosów
20%

Tak

16 głosów
74%

Nie

60 głosów
6%

Pozostanie bez wpływu na wskaźnik bezrobocia

5 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
PESEL czy NIP, - który z identyfikatorów podatnik powinien wpisać w PIT?