Gorące tematy
Czy 500 zł na dziecko to dobry pomysł?
sondaż 311 głosów
18%

Tak, gdyż przyczyni się do większej ilości urodzeń dzieci

57 głosów
20%

Nie, gdyż pieniądze trafią do niewłaściwych rodzin

63 głosów
61%

Nie jest to wystarczająca zachęta dla rodziców do posiadania dzieci

191 głosów

GŁOSUJ

Kalendarz podatnika
Zainteresuje cię także
Ponownie nie rozstaniemy się z paragonem fiskalnym przez...
Redakcja
http://sxc.hu/

Ponownie nie rozstaniemy się z paragonem fiskalnym przez pięć lat?

Podziel się tym artykułem:   

Jeszcze przez dziewięć miesięcy przedsiębiorcy mają możliwość przechowywania paragonu fiskalnego tylko przez dwa lata. Od 1 stycznia 2012 roku bowiem będą już mieli ponownie obowiązek zachowywania ich przez pięć następnych lat, aż do okresu wygaśnięcia zobowiązania podatkowego.

Czas przechowywania paragonów wyznacza sam moment dokonania sprzedaży, a nie termin wystawienia paragonu. Także jeżeli transakcja nastąpi jeszcze w 2011 roku, dwuletni wymóg zachowania paragonu fiskalnego zostanie zachowany.
Wcześniejsze skrócenie okresu przechowywania fiskalnych dowodów sprzedaży wiązało się ze słabą odpornością wydruków na światło i temperaturę - pomimo nakazu stosowania papieru termicznego do takich kas - wydruki szybko zacierają się, a wręcz zanikają całkowicie.


Uchwalona 25 lutego nowelizacja do ustawy dalej zakłada obowiązek dokonywania papierowych wydruków kopii paragonów, jednak nie precyzuje szczegółowo, w jakim okresie czasu powinniśmy je przechowywać. Pojawiło się również pytanie o możliwość wprowadzenia elektronicznych kopii takich paragonów, na razie jednak ta kwestia pozostaje nierozstrzygnięta.


Jeżeli ograniczenie możliwości skróconego czasu przechowywania takich paragonów (obowiązujące do 31 grudnia 2011) nie zostanie na czas uchylone, bądź też okres ten nie zostanie przedłużony, w pełnym brzmieniu powróci do nas ustawa o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004 r. nr 54, poz. 535 z późn. zm.), która głosi, iż dokumenty dotyczące rozliczenia podatku należy przechowywać aż do czasu wygaśnięcia obowiązku podatkowego, a takie zobowiązanie przedawnia się w terminie pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym wygasł termin płatności podatku (art. 70 par. 1 Ordynacji podatkowej, Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.).

Podziel się tym artykułem:   
comments powered by Disqus
Grupa SIS
NewConnect.infoNewConnect.info Podatnik.infoPodatnik.info Korporaty.plKorporaty.pl