Gorące tematy
Co spowoduje obniżenie wysokich kosztów funkcjonowania administracji publicznej?
Wyniki sondażu: sondaż 236 głosów
34%

Zmniejszenie liczby urzędników

80 głosów
1%

Zatrudnianie części urzędników na umowach cywilnoprawnych

2 głosów
6%

Rozwój e-administracji

14 głosów
59%

Uproszczenie przepisów prawnych

140 głosów
Kalendarz podatnika
Zainteresuje cię także

Formularze PIT

Ponad półtora miliona pytań podatników do Krajowej...
http://sxc.hu/
Podatnik.info

Ponad półtora miliona pytań podatników do Krajowej Informacji Podatkowej

Co roku wielu podatników, zarówno osoby fizyczne, jak i przedsiębiorcy ma duże problemy z prawidłowym spełnieniem wszystkich obowiązków oraz formalności względem fiskusa. 

Niestety życia obywatelom nie ułatwiają częste zmiany przepisów prawnych dokonywane przez ustawodawcę, a także wydawanie przez organy skarbowe różnych decyzji  w tego samego rodzaju sprawach. 

Niejasność przepisów podatkowych w Polsce potwierdza raport z funkcjonowania Krajowej Informacji Podatkowej w 2012 r. Wynika z niego, że w ubiegłym roku podatnicy skierowali do infolinii KIP łącznie 1 608 226 pytań.

W 2012r. najwięcej pytań zadano z zakresu podatku VAT - 701 765. Najczęściej podatnicy zadawali pytania z zakresu VAT w październiku  (68 761 pytań), najrzadziej w kwietniu (53 605 pytań). Ponadto w 2012r. zadano 491 458 pytań z zakresu PIT oraz 158 838 pytań z zakresu rozliczeń rocznych za 2011r., funkcjonujących na infolinii KIP w okresie styczeń – kwiecień. Najczęściej podatnicy zadawali pytania z zakresu PIT w marcu (47 988 pytań), najrzadziej w sierpniu (35 452 pytania).

Źródło: Krajowa Informacja Podatkowa

Przedsiębiorcy nie są zadowoleni z funkcjonowania systemu podatkowego

Jak wynika z badania KPMG, przeprowadzonego wśród przedstawicieli kadry zarządzającej, dyrektorów finansowych, głównych księgowych oraz szefów sprawozdawczości finansowej z przedsiębiorstw z różnych branż, polski system podatkowy jest daleki od ideału. Badani najsłabiej ocenili stabilność przepisów podatkowych – 80% uznało, że jest ona słaba lub bardzo słaba – oraz niewystarczająco wczesne informowanie o zmianach w prawie podatkowym – słabe lub bardzo słabe w opinii 60% respondentów. Podatnik.info

Loading Comments