Polskie marki, które zmieniły właściciela
http://sxc.hu/
Skarbiec.biz

Polskie marki, które zmieniły właściciela

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

 

Jedną z najstarszych polskich marek, które zmieniły właściciela jest Wedel. Historia firmy sięga 1851 roku. Karol Wedel otworzył wówczas pierwszą firmową cukiernię wraz z małą przyzakładową fabryką czekolady przy ulicy Miodowej w Warszawie. Serwował swoim gościom pitną czekoladę, a poza słodkimi przysmakami również produkty farmakologiczne, takie jak na przykład słód klonowy, karmelki do ssania na kaszel i pastylki z mięty pieprzowej.

 

W 1987 roku Karol Wedel przekazał firmę synowi Emilowi, jako prezent ślubny. To od jego imienia pochodzi dzisiejszy znak towarowy marki – E. Wedel. Syn założyciela przeniósł zakład do kamienicy przy ulicy Szpitalnej, gdzie po dziś dzień znajduje się sklep firmowy i Café Pijalnia Czekolady E. Wedel „Staroświecki Sklep”. Po wojnie zakłady Wedla znacjonalizowano, a w 1991 roku państwowy Wedel został sprzedany amerykańskiemu koncernowi PepsiCo. Pod koniec lat 90. trafił w ręce brytyjskiego producenta czekolady Cadbury, a w 2010 roku japońsko-koreańskiego konglomeratu Lotte, który pozostaje właścicielem czekoladowego imperium do dzisiaj.

 

Niepolskie kioski

 

Nieco później, bo w 2010 roku, w ręce zagranicznego inwestora przeszły kioski Ruch. Kupił je od skarbu państwa fundusz inwestycyjny Lurena Investments B.V., zarządzany przez amerykańską grupę finansową Eton Park. Ruch to także polska marka z wieloletnimi korzeniami. Założyli ją w 1918 roku dwaj księgarze Jan Gebethner i Jakub Mortkowicz. Ich spółka opierała się na nowoczesnym wówczas formacie „trafik” – kiosków dworcowych, oferujących prasę, tytoń i inne drobne artykuły. Na tamte czasy było to nowatorskie i pionierskie przedsięwzięcie, które dało początek jednemu z największych przedsiębiorstw w Polsce. Pierwszy kiosk został otwarty w styczniu 1919 roku na peronie dworca Kolei Wiedeńskiej w Warszawie. W niespełna pół roku funkcjonowało już ponad 60 kiosków i księgarń. W 1935 roku Ruch był jedyną ogólnopolską siecią sprzedaży prasy, posiadał 700 punktów: kioski, stoiska oraz sklepy. Obecnie jest jednym z największych dystrybutorów prasy w Polsce. Miesięcznie obsługuje ponad 10 milionów klientów. Regularnie dostarcza prasę do ponad 20 tys. punktów.

 

Bosh kupuje Zelmera

 

Stosunkowo niedawno właściciela zmienił Zelmer. W 2013 roku trafił w ręce niemieckiej grupy Bosch Siemens. Rzeszowski Zelmer powstał w 1937 roku. Początkowo specjalizował się w produkcji kuchni polowych i sprzętu wojskowego: działek przeciwpancernych i przeciwlotniczych, pomocniczego sprzętu artyleryjskiego. Obecnie może pochwalić się bogatą ofertą urządzeń AGD. Wśród oferowanych produktów znajdują się m.in. sprzęt kuchenny: miksery, maszynki do mielenia, sokowirówki, roboty kuchenne, a także kuchenki mikrofalowe, ekspresy do kawy czy czajniki elektryczne. Uzupełnienie asortymentu stanowią żelazka oraz sprzęty do pielęgnacji np.: suszarki do włosów, lokówki, golarki czy strzyżarki.

 

Bobo Frut do Nestle

 

Inną rzeszowską marką, która zmieniła właściciela jest Bobo Frut. Historia marki związana jest z rzeszowską fabryką cukierków Alima, która powstała w latach 20. XX wieku. Przedsiębiorstwo w latach 50. zrezygnowało z produkowania słodyczy na rzecz przetworów owocowo-warzywnych, a w roku 1968 rozpoczęło produkcję przetworów dla dzieci. Głównym produktem przedsiębiorstwa stały się soki przecierowe Bobo Frut. W 1991 roku, w wyniku przekształceń własnościowych, właścicielem polskiej spółki stała się firma Gerber Products Company, która zainwestowała w jej rozwój i modernizację ponad 30 milionów dolarów. We wrześniu 2007 roku przedsiębiorstwo produkujące soki i przeciery dołączyło do grupy Nestlé.

 

Warto wspomnieć, że polskimi przestały być także marki piw: Tyskie, Żubr, Dębowe Mocne Lech, Wojak, Książęce. Należą do Kompanii Węglowej, w której skład wchodzą trzy browary: Lech Browary Wielkopolski w Poznaniu, Browar Książęcy w Tychach i Dojlidy w Białymstoku. W maju 2009 roku właścicielem 100 proc. akcji Kompanii Piwowarskiej stał się międzynarodowy koncern SABMiller. 


Portal Skarbiec.biz S.A. największy, niezależny serwis o prawie, finansach i gospodarce. 

 

Loading Comments
Gorące tematy
W jaki sposób rozliczasz się z fiskusem?
Wyniki sondażu: sondaż 276 głosów
72%

używam programu do PITów

198 głosów
22%

samodzielnie

62 głosów
2%

z pomocą rodziny lub znajomych

6 głosów
4%

zlecam to księgowemu lub doradcy podatkowemu

10 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Uwaga: zmiany w CIT 2022. Sprawdź!