Polska traci miliardy złotych z powodu wyłudzeń podatku...
http://sxc.hu/
Inf. prasowa

Polska traci miliardy złotych z powodu wyłudzeń podatku VAT

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Skuteczny pobór podatku VAT może spowodować obniżenie jego stawki

Natomiast Międzynarodowy Fundusz Walutowy w swoim sprawozdaniu z 12 stycznia 2011 r. szacuje lukę w podatku VAT na poziomie 13 proc. dla krajów rozwiniętych  i 21 proc. dla krajów rozwijających się. Z kolei 18 października 2012 roku HM Revenue&Customs („HMRC”) opublikowało informację, że w Wielkiej Brytanii luka w podatku VAT w roku podatkowym 2010/11 wyniosła 9,6 miliarda funtów, co w relacji do teoretycznej wartości wpływów z VAT stanowi 10,1 proc. Zgodnie  z raportem z marca 2012 na Słowacji luka w podatku VAT wynosiła 2,3 mld euro, czyli aż 34.1 proc. przychodów teoretycznych. Eksperci zebrani na konferencji „Luka podatkowa w gospodarce a możliwości zwiększenia wpływów podatkowych” w warszawskim Business Centre Club szacowali na tej podstawie, że polski budżet traci na wyłudzeniach VAT co najmniej 20, a może nawet ponad 30 miliardów złotych rocznie. Rozwiązaniem jest pilne działanie systemowe mające na celu uszczelnienie systemu. Jeśli to się uda, będziemy mogli w Polsce pozwolić sobie na bezcenne w trudnych gospodarczo czasach obniżenie podatku VAT.

Czytelniku! Uważasz, że zmiany w VAT są korzystne, czy zaszkodzą firmom? Wyraź swoją opinię TUTAJ.

Podczas konferencji eksperci tacy jak m.in. prof. Konrad Raczkowski z Instytutu Ekonomicznego Społecznej Akademii Nauk, mec. Tomasz Olkiewicz z Kancelarii Prawnej MDDP, Przemysław Ruchlicki z Krajowej Izby Gospodarczej oraz Kazimierz Poznański z Izby Gospodarczej Metali Nieżelaznych i Recyklingu zastanawiali się nad możliwymi zmianami w systemie poboru podatku VAT oraz metodami wyłudzeń VAT i ich zapobieganiem.

VAT wyłudza się na miliony, a skarbówka ściga małych przedsiębiorców balansujących na granicy opłacalności

Prof. Konrad Raczkowski argumentował, że „luka podatkowa jest nieodłącznym elementem funkcjonowania każdej gospodarki, tworząc tzw. gospodarkę nieoficjalną, na którą składa się zarówno szara strefa (działania półlegalne), jak i czarny rynek (działalność typowo przestępcza). Problem w tym, że państwo wykazuje inercyjność i wyuczoną bezradność w zwalczaniu wielomilionowych przestępstw skarbowych, a zajmuje się zbyt często opresyjnym traktowaniem podatnika, który balansuje na skraju opłacalności prowadzenia działalności gospodarczej czy przedsiębiorcy, który wykazuje znaczne dochody. Jednocześnie łatwość wyłudzania podatku VAT z budżetu państwa i trudności z określeniem sprawcy sprawiały, że wiele miliardów złotych trafiło do przestępców – znikających podatników, przedsiębiorstw buforowych i firm słupów. Należy poważnie zastanowić się, czy eliminacja luki podatkowej w gospodarce (największej w podatku VAT) nie powinna odbywać się z przyjętym przez rząd Programem Konwergencji, w którym stawki podatku VAT podlegałyby nie jednorazowemu obniżeniu w 2014 r. z 23 do 22 proc. i z 8 do 7 proc., ale kroczącej obniżce do poziomu 20 i 5 proc. w roku 2016. Działanie takie wymaga m.in. gruntownej i pilnej przebudowy całego aparatu skarbowego, który wg Międzynarodowego Benchmarkingu Podatkowego jest najbardziej nieefektywny w całej Unii Europejskiej, a liczy blisko 65 tys. pracowników”.

Skutecznie zmniejszono wyłudzanie podatku VAT z tytułu handlu złomem

Uczestnicy konferencji stwierdzili, że rozwiązania systemowe mogą przynieść szybkie i wymierne efekty, jeśli chodzi o eliminowanie luki w podatku VAT przy relatywnie małych kosztach ich wprowadzenia. Dobry przykład dała Izba Gospodarcza Metali Nieżelaznych i Recyklingu. Chodzi o tzw. mechanizm odwróconego naliczania VAT (inaczej samonaliczania) przy transakcjach złomem, które weszło w życie 1 kwietnia 2011 r.

„Rozwiązanie to było rekomendowane przez Komisję Europejską już od 2005 r. i zostało wprowadzone przez wiele krajów członkowskich znacznie wcześniej niż w Polsce, np. na Węgrzech w 2006 r., w Bułgarii i Rumunii w 2008 roku. Szacuje się, że przed wprowadzeniem samonaliczania w Polsce, wyłudzenia podatku VAT  w złomach było na poziomie ok. 400-500 mln złotych rocznie. Po wprowadzeniu samonaliczania poziom wyłudzeń VAT w obrocie złomem zmniejszył się istotnie. Ponadto firmy zajmujące się recyklingiem złomu odniosły dodatkowe korzyści w postaci wyeliminowania nieuczciwej konkurencji, która funkcjonowała dzięki wyłudzaniu podatku VAT” – powiedział Kazimierz Poznański, prezes Izby Gospodarczej Metali Nieżelaznych i Recyklingu.

Polski fiskus nie podaje, ile dokładnie wynosi luka w podatku VAT

 „Wielka Brytania robi szacunki dotyczące luki podatkowej już od lat. Inne kraje np. Szwecja czy Słowacja mają także własne raporty na ten temat. Wielka Brytania publikuje informacje o wysokości luki podatkowej, ponieważ zdaniem brytyjskich organów podatkowych jest to interesie publicznym. Tymczasem nasze Ministerstwo Finansów nie podaje oficjalnych danych dotyczących luki, a w szczególności luki podatkowej w podatku VAT. A przecież dzięki badaniom luki podatkowej można określić skalę poszczególnych oszustw podatkowych, a przedsiębiorcy mając dostęp do tychże danych, będą w stanie znacznie łatwiej określić skalę ryzyka podatkowego” – mówił Przemysław Ruchlicki z Krajowej Izby Gospodarczej.

Jak więc kształtują się szacunki dotyczące Polski? Bazując na raportach Reckon LLP czy PwC możemy oszacować lukę w podatku VAT na poziomie ok. 16 mld złotych. Po uwzględnieniu współczynników wynikających z porównania szarych stref w gospodarce, nasza luka podatkowa kształtowałaby się na poziomie od 21 mld złotych do 33 mld złotych w samym tylko roku 2011.

 

Biuro Prasowe Konferencji „Luka podatkowa w gospodarce  a możliwości zwiększenia wpływów podatkowych”

 

Loading Comments
Gorące tematy
Czy przez 500+ kobiety świadomie rezygnują z pracy?
Wyniki sondażu: sondaż 176 głosów
50%

Tak

88 głosów
15%

Nie

27 głosów
1%

Nie mam zdania

1 głosów
34%

To wina pracodawców, bo za mało im płacili

60 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Strata na giełdzie może być korzystna dla podatnika