Polska rekordzistą w produkcji aktów prawnych w UE!...
Pixabay.com/Alexas_Fotos/CC0 Public Domain
Podatnik.info

Polska rekordzistą w produkcji aktów prawnych w UE! Przepisy zmieniają się jak w kalejdoskopie

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Od niepodległości do nowelizacji


Jak wynika z wyliczeń firmy doradczej Grant Thornton, w III kwartale 2016 roku odnotowano 19,4 proc. wzrost powstania stron nowych aktów prawnych (ustawy, rozporządzenia) w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku.


Jeśli dynamika z pierwszych dziewięciu miesięcy 2016 roku utrzyma się (6,6 proc. rok do roku), to w tym roku Polska pobije rekord w tworzeniu nowego prawa. Ostatni raz ustawy i rozporządzenia wchodziły w życie w tak zawrotnym tempie niemal 100 lat temu – w 1918 roku. Wówczas po 123 latach zaborów, nasz kraj odzyskał niepodległość i prawodawstwo było tworzone niemal od podstaw.Za polskim ustawodawcą nie nadąża nikt w UE. Polski przedsiębiorca też


Jak wskazuje Grant Thornton, teoretycznie gdy polski przedsiębiorca chciałby przeczytać wszystkie nowo uchwalone przepisy, to na ten cel musiałby poświęcić 4 godziny i 15 minut dziennie. Nic więc dziwnego, że nasz kraj ma najbardziej chwiejne prawo w Unii Europejskiej.

Według wyliczeń Grant Thornton, Polska w latach 2012-2014 tworzyła rocznie niemal 56-krotnie więcej nowych przepisów niż Szwecja, 11-krotnie więcej niż Litwa i 2-krotnie więcej niż Węgry.


Pod uwagę wzięto zarówno liczbę, jak i objętość nowych aktów prawnych. Na podstawie tych dwóch czynników obliczony został specjalny wskaźnik zmienności prawa w krajach UE.


Oznacza to, że w żadnym innym kraju unijnym rzeczywistość prawna dla obywateli i przedsiębiorców nie jest tak chwiejna i nieprzewidywalna, jak w Polsce.

Wskaźnik zmienności prawa w UE (państwo o najbardziej stabilnym prawie = 1)


Biurokracja wymknęła się spod kontroli!


– Zdajemy sobie sprawę z tego, że prawo musi być zmieniane, bo świat wokół nas się zmienia i system prawny musi za tymi zmianami nadążyć. Poza tym, w przepisach jest mnóstwo błędów i luk, więc trzeba te braki naprawiać, produkując nowe ustawy. Dlatego rozumiemy starania legislatorów by naprawiać polskie prawo i doceniamy ich dobre intencje. Jednak mamy przekonanie, że skala produkcji prawa w Polsce jest już zdecydowanie za duża i zwyczajnie wymknęła się polskiemu państwu spod kontroli. Niepokoi nie tylko ogromna skala produkcji prawa, ale też ogromne tempo, w jakim ten proces z roku na rok przyspiesza – ocenia Tomasz Wróblewski, Partner Zarządzający Grant Thornton.

Podwyższenie kwoty wolnej od podatku? W Polsce to się robi w 1 dzień


Polski ustawodawca jest nie tylko rekordzistą pod względem tworzenia liczby i objętości nowych aktów prawnych, lecz także w tempie uchwalania ustaw i wchodzenia ich w życie. Tak było w przypadku wczorajszego podwyższenia kwoty wolnej od podatku.


29 listopada projekt ustawy najpierw skierowano do Senatu, następnie naniesiono poprawki w Komisji Finansów Publicznych, odczytano sprawozdanie i przegłosowano zmiany. Błyskawicznie akt prawny trafił do Sejmu, który go zatwierdził. Już 114 minut później prezydent podpisał nowelizację podwyższającą kwotę wolną od podatku do 6,6 tys. zł rocznie, która wejdzie w życie od 1 stycznia 2017 roku.


Miejmy nadzieję, iż ustawodawca zadbał wcześniej o jakość ustanowionej w rekordowym tempie nowelizacji przepisów o podwyższeniu kwoty wolnej od podatku. Zwłaszcza, że jak wyliczył serwis WP money, ostatni raz tak szybko uchwalono i podpisano ustawę 18 lipca 1997 roku. Wtedy chodziło o natychmiastowe wprowadzenie stanu wyjątkowego w związku z tzw. „powodzią tysiąclecia”.


Podatnik.info

Loading Comments
Gorące tematy
W jaki sposób rozliczysz się w 2019 r. z fiskusem?
Wyniki sondażu: sondaż 432 głosów
86%

przez internet przy użyciu programu do rozliczenia PIT-ów

371 głosów
9%

samodzielnie wypełnię papierowy formularz PIT

41 głosów
2%

skorzystam z usług księgowego lub doradcy podatkowego

9 głosów
3%

zrobię to w inny sposób

11 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Studenci Prawa w Polsce poważnie myślą o prawie podatkowym