Gorące tematy
W jaki sposób rozliczysz się w 2019 r. z fiskusem?
Wyniki sondażu: sondaż 432 głosów
86%

przez internet przy użyciu programu do rozliczenia PIT-ów

371 głosów
9%

samodzielnie wypełnię papierowy formularz PIT

41 głosów
2%

skorzystam z usług księgowego lub doradcy podatkowego

9 głosów
3%

zrobię to w inny sposób

11 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Polska rekordzistą w produkcji aktów prawnych w UE!...
Pixabay.com/Alexas_Fotos/CC0 Public Domain
Podatnik.info

Polska rekordzistą w produkcji aktów prawnych w UE! Przepisy zmieniają się jak w kalejdoskopie

Tylko w III kwartale 2016 roku w naszym kraju weszło w życie 7816 stron nowych aktów prawnych. Jeżeli takie tempo się utrzyma, to na koniec roku łącznie powstanie 31813 kartek świeżych przepisów. Najwięcej od… 1918 roku, gdy Polska po zaborach odzyskała niepodległość. Pod tym względem jesteśmy prymusem w UE.

Od niepodległości do nowelizacji


Jak wynika z wyliczeń firmy doradczej Grant Thornton, w III kwartale 2016 roku odnotowano 19,4 proc. wzrost powstania stron nowych aktów prawnych (ustawy, rozporządzenia) w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku.


Jeśli dynamika z pierwszych dziewięciu miesięcy 2016 roku utrzyma się (6,6 proc. rok do roku), to w tym roku Polska pobije rekord w tworzeniu nowego prawa. Ostatni raz ustawy i rozporządzenia wchodziły w życie w tak zawrotnym tempie niemal 100 lat temu – w 1918 roku. Wówczas po 123 latach zaborów, nasz kraj odzyskał niepodległość i prawodawstwo było tworzone niemal od podstaw.Za polskim ustawodawcą nie nadąża nikt w UE. Polski przedsiębiorca też


Jak wskazuje Grant Thornton, teoretycznie gdy polski przedsiębiorca chciałby przeczytać wszystkie nowo uchwalone przepisy, to na ten cel musiałby poświęcić 4 godziny i 15 minut dziennie. Nic więc dziwnego, że nasz kraj ma najbardziej chwiejne prawo w Unii Europejskiej.

Według wyliczeń Grant Thornton, Polska w latach 2012-2014 tworzyła rocznie niemal 56-krotnie więcej nowych przepisów niż Szwecja, 11-krotnie więcej niż Litwa i 2-krotnie więcej niż Węgry.


Pod uwagę wzięto zarówno liczbę, jak i objętość nowych aktów prawnych. Na podstawie tych dwóch czynników obliczony został specjalny wskaźnik zmienności prawa w krajach UE.


Oznacza to, że w żadnym innym kraju unijnym rzeczywistość prawna dla obywateli i przedsiębiorców nie jest tak chwiejna i nieprzewidywalna, jak w Polsce.

Wskaźnik zmienności prawa w UE (państwo o najbardziej stabilnym prawie = 1)


Biurokracja wymknęła się spod kontroli!


– Zdajemy sobie sprawę z tego, że prawo musi być zmieniane, bo świat wokół nas się zmienia i system prawny musi za tymi zmianami nadążyć. Poza tym, w przepisach jest mnóstwo błędów i luk, więc trzeba te braki naprawiać, produkując nowe ustawy. Dlatego rozumiemy starania legislatorów by naprawiać polskie prawo i doceniamy ich dobre intencje. Jednak mamy przekonanie, że skala produkcji prawa w Polsce jest już zdecydowanie za duża i zwyczajnie wymknęła się polskiemu państwu spod kontroli. Niepokoi nie tylko ogromna skala produkcji prawa, ale też ogromne tempo, w jakim ten proces z roku na rok przyspiesza – ocenia Tomasz Wróblewski, Partner Zarządzający Grant Thornton.

Podwyższenie kwoty wolnej od podatku? W Polsce to się robi w 1 dzień


Polski ustawodawca jest nie tylko rekordzistą pod względem tworzenia liczby i objętości nowych aktów prawnych, lecz także w tempie uchwalania ustaw i wchodzenia ich w życie. Tak było w przypadku wczorajszego podwyższenia kwoty wolnej od podatku.


29 listopada projekt ustawy najpierw skierowano do Senatu, następnie naniesiono poprawki w Komisji Finansów Publicznych, odczytano sprawozdanie i przegłosowano zmiany. Błyskawicznie akt prawny trafił do Sejmu, który go zatwierdził. Już 114 minut później prezydent podpisał nowelizację podwyższającą kwotę wolną od podatku do 6,6 tys. zł rocznie, która wejdzie w życie od 1 stycznia 2017 roku.


Miejmy nadzieję, iż ustawodawca zadbał wcześniej o jakość ustanowionej w rekordowym tempie nowelizacji przepisów o podwyższeniu kwoty wolnej od podatku. Zwłaszcza, że jak wyliczył serwis WP money, ostatni raz tak szybko uchwalono i podpisano ustawę 18 lipca 1997 roku. Wtedy chodziło o natychmiastowe wprowadzenie stanu wyjątkowego w związku z tzw. „powodzią tysiąclecia”.


Podatnik.info

Loading Comments