Polacy w styczniu wypełnili ponad milion e-deklaracji
http://sxc.hu/

Polacy w styczniu wypełnili ponad milion e-deklaracji

Od początku roku do 31 stycznia podatnicy przesłali ponad milion dokumentów w formie elektronicznej do organów podatkowych. O wzrastającej popularności e-deklaracji świadczy fakt, że to o 30 proc. więcej niż w analogicznym okresie w ubiegłym roku.

Systematycznie rośnie liczba osób dostarczających formularze podatkowe do urzędu drogą elektroniczną

Statystyki wskazują na coraz powszechniejsze korzystanie z możliwości załatwiania spraw z urzędem skarbowym przez internet. W 2008 r., gdy system został uruchomiony, na tę formę rozliczenia w styczniu zdecydowało się tylko 470 osób. Kolejne lata przynosiły sukcesywny wzrost zainteresowania e-deklaracjami, by na koniec stycznia 2012 r. system przyjął ponad milion dokumentów złożonych w tej formie.

6-254

Najczęściej składanymi formularzami w tym okresie były: PIT-11, PIT-28, PIT-37, PIT-4R oraz VAT-7.

Wypełnienie PIT-u za pośrednictwem internetu jest najwygodniejszym sposobem rozliczenia się z fiskusem

Składanie deklaracji podatkowych przez Internet jest najtańszą, najszybszą i najwygodniejszą formą rozliczenia z urzędem skarbowym. Warto skorzystać z darmowego programu PIT PRO 2011, który można pobrać TUTAJ. Program jest w pełni skonfigurowany z systemem e-deklaracje, pozwalającym na zgłoszenie zeznania rocznego drogą elektroniczną do Ministerstwa Finansów. Elektronicznie złożone zeznanie generuje Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO), które jest traktowane na równi z dowodem nadania listu poleconego czy złożeniem zeznania bezpośrednio w urzędzie skarbowym.

Rosnąca popularność tego systemu wynika nie tylko z faktu, że z roku na rok staje się on coraz bardziej funkcjonalny. Duży wpływ na to zjawisko ma również fakt, że Polacy coraz powszechniej wykorzystują internet do załatwiania codziennych spraw.

Minął czas rozliczenia się dla podatników rozliczających się w formie ryczałtu

Do końca stycznia z urzędem skarbowym powinni rozliczyć się m.in. podatnicy płacący zryczałtowany podatek dochodowy od przychodów z działalności gospodarczej lub z tytułu umów najmu, podnajmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze (PIT-28). Jeżeli ryczałtowcy nie wywiązali się jeszcze z obowiązku rozliczenia się z fiskusem do 31 stycznia, warto by zrobili to jak najszybciej za pomocą programu PIT PRO 2011. W przypadku szybkiego dostarczenia zeznania do urzędu, może uda się uniknąć kary grzywny, jaką na podatnika może nałożyć organ podatkowy.

Termin ten obowiązuje też podatników opłacających podatek dochodowy w formie karty podatkowej, którzy zobowiązani są do przekazania rocznej deklaracji o wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne, zapłaconej i odliczonej od podatku (PIT-16A) oraz podatników płacących zryczałtowany podatek dochodowy od przychodów osób duchownych (PIT-19A).

 

Źródło: Ministerstwo Finansów

Loading Comments
Gorące tematy
W jaki sposób najczęściej wykonujecie Państwo przelewy?
sondaż 90 głosów
47%

przez telefon

42 głosów
48%

z komputera

43 głosów
1%

w oddziale w banku

1 głosów
4%

na poczcie lub w punktach opłat

4 głosów

GŁOSUJ

Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także