Polacy nie powinni decydować w referendum o podniesieniu...
http://sxc.hu/

Polacy nie powinni decydować w referendum o podniesieniu wieku emerytalnego

Referendum w sprawie podniesienia wieku emerytalnego jest złym pomysłem. Gdybyśmy wcześniej poddali pod osąd społeczeństwa reformę emerytalną z 1998 roku, czy podwyższenie składki rentowej to prawdopodobnie żadna z tych zmian nie weszłaby w życie.

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

NSZZ Solidarność zebrała ponad milion podpisów pod wnioskiem o referendum

16 lutego do Sejmu trafił wniosek o przeprowadzenie referendum na temat rządowej propozycji podniesienia wieku emerytalnego, wniesiony przez NSZZ Solidarność.

- Związkowcy chcą, aby w referendum wzięli udział wszyscy Polacy. To oznacza, że o podniesieniu wieku emerytalnego decydować mieliby nie tylko ci, których planowane zmiany dotkną, ale również obecni emeryci, ubezpieczeni, których zmiany nie obejmują oraz osoby spoza powszechnego systemu ubezpieczeń społecznych, jak rolnicy czy pracownicy służb mundurowych. To jest po prostu nieuczciwe – uważa Małgorzata Rusewicz z PKPP Lewiatan.

Podniesienie składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe o 20 proc. zamiast wyższego wieku emerytalnego?

Odpowiedź na zadane w referendum pytanie zależy od tego, jak je sformułujemy. Patrząc na ostatnie sondaże można się spodziewać, że większość Polaków będzie przeciwna podniesieniu wieku emerytalnego do 67 lat. Podobnie, jak większość Polaków odpowiedziałaby tak na pytanie czy jesteś za tym, aby każdy w wieku co najmniej 50 lat, otrzymywał emeryturę nie niższą niż 5 tys. zł? Zupełnie inna mogłaby być odpowiedź gdybyśmy zapytali Polaków o to czy godzą się na podwyższenie o 20 proc. składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe w zamian za pozostawienie wieku emerytalnego na poziomie 60 i65 lat.

Gdybyśmy w przeszłości poddali pod referendum zmiany w systemie emerytalnym przeprowadzone w 1998 r., podniesienie podatku dochodowego, czy składki rentowej, prawdopodobnie żadna z tych zmian nie weszłaby w życie. Szersze konsultacje w sprawie zmian istotnych dla Polaków, nie oznaczają od razu konieczności przeprowadzania referendum.

Polaków nie interesuje przyszłość budżetu państwa

- Większość Polaków nie wie (a części to nie obchodzi), co będzie się działo z budżetem państwa za kilka, czy kilkanaście lat. Kogo interesuje to, że nadchodzą poważne zmiany demograficzne, czy że budżet powinien być zrównoważony, kiedy na co dzień ma własne problemy w pracy, musi spłacać kredyt i płacić bieżące rachunki . To prawda, że Polska to nie Grecja. Jednak bez reform może się okazać, że wkrótce i nas mogą dotknąć podobne problemy. I wtedy będzie nas czekało nie tylko podniesienie wieku emerytalnego, ale też obniżenie emerytur i płacy minimalnej – podkreśla Małgorzata Rusewicz.

 

Źródło: PKPP Lewiatan

 

Loading Comments
Gorące tematy
Czy elastyczny czas pracy pomoże w skutecznej walce z bezrobociem?
Wyniki sondażu: sondaż 81 głosów
20%

Tak

16 głosów
74%

Nie

60 głosów
6%

Pozostanie bez wpływu na wskaźnik bezrobocia

5 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Ustawa o podwyższeniu wieku emerytalnego w ciągu miesiąca powinna trafić do sejmu