
Podatek od zasiedzenia – czy nabycie nieruchomości przez zasiedzenie należy wykazać w PIT?
Podatek od zasiedzenia – czy nabycie nieruchomości przez zasiedzenie należy wykazać w PIT?
Brak dochodu a ulga na dziecko 2020 – kiedy można ubiegać się o ulgę?
Niniejsze memorandum stanowi podsumowanie najważniejszych zmian w polskich przepisach prawnych z zakresu regulacji dotyczących zasadniczych wymagań dla zabawek, prawa zamówień publicznych oraz prawa farmaceutycznego, które weszły w życie w lipcu 2015 r., jak również wybrane orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego.
ZASADNICZE WYMAGANIA DLA ZABAWEK
1 lipca 2015 r. weszło w życie rozporządzenie z dnia 30 stycznia 2015 r. zmieniające rozporządzenie
w sprawie zasadniczych wymagań dla zabawek (Dz. U. z 2015 r., poz. 198), na podstawie którego:
PODATEK OD TOWARÓW I USŁUG ORAZ PRAWO ZAMÓWIEŃ PUBLICZNYCH
1 lipca 2015 r. weszła w życie ustawa z dnia z dnia 9 kwietnia 2015 r. o zmianie ustawy o podatku
od towarów i usług oraz ustawy - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2015 r., poz. 605),
na podstawie której, w zakresie ustawy prawo zamówień publicznych :
PRAWO FARMACEUTYCZNE
12 lipca 2015 r. weszła w życie ustawa z dnia 9 kwietnia 2015 r. o zmianie ustawy Prawo farmaceutyczne oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2015 r., poz. 788), na podstawie której m.in.:
WYROK TRYBUNAŁU KONSTYTUCYJNEGO
W dniu 14 lipca 2015 r. Trybunał Konstytucyjny (dalej „Trybunał”) w składzie pięciu sędziów wydał wyrok, w którym orzekł, iż art. 136 ust. 3. zdanie pierwsze ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r.
o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2015 r., poz. 782) w zakresie, w jakim uzależnia przewidziane w nim żądanie byłego współwłaściciela wywłaszczonej nieruchomości lub jego spadkobierców od zgody pozostałych byłych współwłaścicieli nieruchomości lub ich spadkobierców, jest niezgodny z art. 64
ust. 1 i 2 w związku z art. 21 ust. 2 i art. 31 ust. 3 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. (sygn. akt SK 26/14, dalej „Wyrok”).
Strona internetowa Trybunału zawiera dodatkowe wyjaśnienie w/w wyroku, w którym wskazano m.in.,
iż zdaniem Trybunału zaskarżona regulacja stanowi nadmierne ograniczenie praw poszczególnych byłych współwłaścicieli wywłaszczonej nieruchomości. Nakłada bowiem na wnioskodawcę obowiązek uzyskania zgody na zwrot nieruchomości od pozostałych uprawnionych,
z którymi po wywłaszczeniu nic już wnioskodawcę nie łączy. Biorąc pod uwagę powyższe na skutek wyroku Trybunału organy prowadzące postępowanie o zwrot wywłaszczonej nieruchomości będą obowiązane wydać decyzję o jej zwrocie na rzecz uczestników postępowania w zakresie przysługujących im udziałów we współwłasności nawet jeśli pozostali poprzedni właściciele nie brali udziału
w postępowaniu.
Trybunał przyznał także, iż uzależnianie żądania wnioskodawcy od zgody pozostałych byłych właścicieli wywłaszczonej nieruchomości prowadzi do niesprawiedliwego zróżnicowania praw osób uprawnionych do żądania zwrotu nieruchomości. W przypadku gdy wnioskodawcą byłby bowiem jedyny właściciel postępowanie byłoby prostsze, tańsze i szybsze aniżeli wówczas gdy uprawnionych byłoby kilku współwłaścicieli nieruchomości.
Zwrot poszczególnych udziałów w nieruchomości powinien co do zasady odbywać się w ramach jednego postępowania, jednak biorąc pod uwagę fakt, iż w danym stanie faktycznym jest to niemożliwe lub znacznie utrudnione ustawa powinna umożliwiać realizację indywidualnych roszczeń wnioskodawców.
Z uwagi na powyższe, Trybunał uznał, iż prawidłowa realizacja wydanego przez niego wyroku będzie wymagała od ustawodawcy działań legislacyjnych umożliwiających indywidualną legitymację procesową każdego z uprawnionych współwłaścicieli wywłaszczonej nieruchomości, zapewniając przy tym ochronę praw osób uprawnionych, które z takim wnioskiem nie wystąpiły. Zdaniem Trybunału obowiązek informacyjny o toczącym się wówczas postępowaniu spoczywać powinien na organach, które to są odpowiedzialne za naprawę skutków wywłaszczeń.
M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna
Niniejsze memorandum ma charakter wyłącznie informacyjny i jest przedmiotem praw autorskich
M. Szulikowski i Partnerzy Kancelarii Prawnej.
www.szulikowski.pl