Gorące tematy
Jak długo czekasz na zwrot podatku?
Wyniki sondażu: sondaż 68 głosów
56%

dłużej niż miesiąc

38 głosów
35%

kilka tygodni

24 głosów
9%

tydzień

6 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Podczas pierwszych 100 dni rząd zaliczył kilka...
http://sxc.hu/

Podczas pierwszych 100 dni rząd zaliczył kilka spektakularnych wpadek

Premier Donald Tusk podsumował pierwsze trzy miesiące funkcjonowania swojego gabinetu. - Te sto dni w kontekście międzynarodowym i jeśli chodzi o zdarzenia krajowe to był czas skomplikowany i pełen napięć - ocenił szef rządu.

Premier podkreślił, że należy oddzielić prawdziwe problemy od wrzawy czy irytacji z powodu mniej istotnych kwestii. Jak wyjaśnił, w styczniu Polska odnotowała niższą niż oczekiwano inflację, przy jednoczesnym wzroście produkcji przemysłowej i wzroście płac. Przypomniał także dane Komisji Europejskiej, która prognozuje wzrost PKB Polski w 2012 r. o 2,5 proc., przy wzroście wszystkich krajów UE na poziomie 0 proc. - Pierwsze sto dni rządu to było utrzymanie kursu bezpieczeństwa dla Polski w wymiarze finansowym i gospodarczym - ocenił premier.

ACTA i ustawa refundacyjna to wpadki, których negatywne skutki rząd postara się naprawić

Premier przyznał, że w ciągu 100 dni rządu zdarzały się także niepowodzenia. - Nie byliśmy dostatecznie przygotowani i nie potrafiliśmy przygotować otoczenia, a więc pacjentów, aptekarzy i lekarzy do skutków działania ustawy refundacyjnej - podkreślił szef rządu. Jednocześnie pozytywnie ocenił samą ustawę, wymieniając wprowadzanie limitowania zysków firm farmaceutycznych, uszczelnienie systemu oraz obniżenie cen leków. - Dzisiaj nie znajduję powodu do nowelizacji ustawy - powiedział premier.

Jako „wpadkę” rządu premier wymienił także kwestię porozumienia ACTA. - Zabrakło nam refleksu, ale nie zabrakło odwagi, żeby z lekkim zawstydzeniem przyznać, że można w tej sprawie zmienić zdanie - zaznaczył. - Będziemy starali się naprawić ten stan rzeczy - obiecał Donald Tusk.

Odnosząc się do opóźnienia związanego z otwarciem Stadionu Narodowego, premier wyraził nadzieję, że sprawa prawdopodobnie znajdzie szczęśliwy finał i pierwszy poważny mecz zostanie rozegrany na stadionie.

Międzynarodowe napięcia utrudniały skupienie się na krajowych problemach

Szef rządu przypomniał także spotkania w Brukseli na posiedzeniach Rady Europejskiej. - Europa została uchroniona przed poważnymi pęknięciami, a one wchodziły w grę - zaznaczył. - Spór jak wychodzić z kryzysu: czy rozdzielając Europę na dwie części - strefę euro i nie strefę euro, czy utrzymując jedność polityczną UE, ten spór rozstrzygnęliśmy na korzyść stanowiska, które podzielała i promowała także Polska - powiedział Donald Tusk. Jak przypomniał, rozpoczęły się także negocjacje nad nowym budżetem UE na lata 2014-2020. - Propozycja Komisji Europejskiej w tej kwestii jest dla Polski dobrym punktem wyjścia - powiedział.

Rząd stara się szybko realizować założenia expose

Donald Tusk podkreślił także szybką realizację zadań nakreślonych w expose. - Niektóre rozwiązania, jak podniesienie składki rentowej dla przedsiębiorców czy wprowadzenie składki zdrowotnej dla rolników zostały już wdrożone - zaznaczył. - Jesteśmy przekonani, że te zmiany będą miały korzystny wpływ na przyszłość Polski i bezpieczeństwo finansowe Polaków nie na kolejne sto dni, ale na kolejne kilkanaście albo i kilkadziesiąt lat - ocenił premier.

Wzrosło zatrudnienie osób powyżej 50. roku życia

Odnosząc się do negatywnych ocen efektów rządowego programu aktywizacji zawodowej osób po 50. roku życia, premier powiedział, że należy skonfrontować to wrażenie z danymi. - Wszystkie statystki pokazują, że jeśli był gdzieś realny wzrost miejsc pracy, to w segmencie wiekowym 50+ - zaznaczył szef rządu. - Nie można z dnia na dzień powiedzieć, że program 50+ jest do niczego i trzeba znaleźć zupełnie inny - ocenił.

 

Źródło: Centrum Informacyjne Rządu

Loading Comments
Zainteresuje cię także