Podatniku! Wypełnij PIT całkowicie za darmo
http://sxc.hu/

Podatniku! Wypełnij PIT całkowicie za darmo

Wielu Polaków nie złożyło jeszcze zeznania rocznego w urzędzie skarbowym, choć termin na dokonanie tej czynności upływa 30 kwietnia. Dlatego dużą popularnością cieszą się internetowe ogłoszenia oferujące odpłatną pomoc w rozliczeniu się z fiskusem.

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

W pełni bezpłatnie i w prosty sposób podatnik może wypełnić, a następnie złożyć e-PIT za pomocą programu PIT PRO 2011, dostępnego TUTAJ. Aplikacja zawiera aktualne formularze i załączniki PIT, kalkulator podatkowy oraz zaawansowane opcje pomocy. Dzięki temu nawet jeżeli użytkownik popełni błąd, zostanie o tym poinformowany odpowiednim komunikatem, co pozwoli mu go poprawić. Po otrzymaniu Urzędowego Poświadczenia Odbioru (UPO) będziemy mieć pewność, że nasze zeznanie dotarło do urzędu. Więcej o UPO możecie przeczytać Państwo TUTAJ.

Czy osoby oferujące w internecie rozliczenie PIT są wiarygodne?

W ostatnim okresie na popularnych portalach ogłoszeniowych można znaleźć mnóstwo ofert dotyczących odpłatnej pomocy w wypełnieniu zeznania rocznego . Cena takiej usługi wynosi od 10 do 50 złotych. Najtańsze jest oczywiście najprostsze rozliczenie. Jeżeli jednak klient chce dokonać odliczeń ulg podatkowych lub rozliczyć się wspólnie z małżonkiem, to musi liczyć się ze wzrostem żądanej przez ogłoszeniodawcę kwoty.

Podatnicy muszą jednak pamiętać, że nie mogą być do końca pewni kwalifikacji osób oferujących w internecie tego typu usługi, ponieważ często w żaden sposób nie da się ich zweryfikować. Dzieje się tak m. in. w przypadku, kiedy ogłoszeniodawca proponuje, że po otrzymaniu od podatnika mailem wszystkich niezbędnych danych dokona rozliczenia. Wypełnione zeznanie odeśle nam jednak dopiero po wpłynięciu na jego konto bankowe żądanej kwoty. W takiej sytuacji narażamy się na ryzyko utraty pieniędzy w razie nie przysłania przez taką osobę rozliczonej deklaracji. Ponadto nawet jeśli kontaktujemy się z usługodawcą osobiście, rzadko kiedy możemy sprawdzić, czy naprawdę jest on profesjonalistą, np. trudno będzie nam samodzielnie sprawdzić, czy student „kierunku ekonomicznego” umie poprawnie wypełnić nasz PIT.

Tylko podatnik ponosi odpowiedzialność za pomyłki w zeznaniu

Należy mieć świadomość, że podpisując deklarację roczną bierzemy na siebie pełną odpowiedzialność za jej treść. Oznacza to, że jeżeli w zeznaniu wystąpią ewentualne błędy, to fiskus obciąży nimi podatnika i to wyłącznie on zostanie ukarany, np. poprzez nałożenie sankcji karno-skarbowych. Więcej na ten temat możecie przeczytać Państwo TUTAJ.

Ile kosztuje rozliczenie PIT przez profesjonalistę?

Podatnik może również skorzystać z usług biura rachunkowego lub doradcy podatkowego zawodowo zajmujących się dokonywaniem rozliczeń z fiskusem. W takim przypadku musimy liczyć się jednak z dużo wyższą opłatą niż w przypadku zaufania osobie oferującej wykonanie tej samej czynności w internetowym ogłoszeniu. Zdarza się, że niektóre biura rachunkowe proponują swoim klientom tego typu usługi już od 20 złotych. Niestety dotyczy to tylko najprostszego rozliczenia, czyli takiego, kiedy podatnik jest zatrudniony na umowę o pracę u jednego pracodawcy i nie korzysta z żadnych ulg podatkowych. Natomiast jeżeli nasze rozliczenie jest bardziej skomplikowane, będziemy zmuszeni do zapłacenia wyższej kwoty.

Wynagrodzenia pracowników biur rachunkowych lub doradców podatkowych uzależnione są od stopnia skomplikowania dokonywanego rozliczenia oraz regionu kraju. Ich ceny mogą wahać się od 20 do nawet 150 złotych. Adresy tego typu profesjonalnych placówek możecie znaleźć Państwo TUTAJ oraz TUTAJ.

 

Podatnik.info

Loading Comments
Gorące tematy
Czy przez 500+ kobiety świadomie rezygnują z pracy?
Wyniki sondażu: sondaż 176 głosów
50%

Tak

88 głosów
15%

Nie

27 głosów
1%

Nie mam zdania

1 głosów
34%

To wina pracodawców, bo za mało im płacili

60 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Jak długo trzeba czekać na otrzymanie UPO?