
Podatniku! Rozlicz PIT 2019 na czas
Każdemu z nas może przytrafić się sytuacja, w której z niezależnych od nas powodów, nie będziemy w stanie dopełnić formalności do 30 kwietnia 2019 r. Nieplanowany pobyt w szpitalu, błędny PIT-11… istnieje wiele przyczyn, które mogą przyczynić się do przeoczenia terminu rozliczenia PIT. .
Aby roczny PIT nie wiązał się ze zbędnymi komplikacjami, należy pamiętać o terminowym przesłaniu go do fiskusa. Jakie skutki może mieć niedopełnienie obowiązku skarbowego i w jaki sposób naprawić to niedopatrzenie?
Czynny żal – gdy roczny PIT 2019 nie zostanie złożony
Jeśli z rozmaitych powodów, nasz roczny PIT nie dotrze do urzędu skarbowego w wymaganym terminie, podatnik może wyrazić tzw. czynny żal. Jest to sposób, dzięki któremu można uniknąć sankcji karnoskarbowej, związanej z popełnieniem wykroczenia bądź przestępstwa skarbowego. Podstawą prawną takiego procederu jest art. 16 paragraf 1 Kodeksu karnego skarbowego. Zgodnie z jego treścią, sprawca nie podlega karze za wykroczenie bądź przestępstwo skarbowe, o ile po popełnieniu czynu zabronionego powiadomił o tym odpowiedni organ, ujawniając okoliczności jego popełnienia, jak również osoby, które współdziałały w jego popełnieniu.
Czynny żal należy traktować jako donos na samego siebie do fiskusa – po złożeniu czynnego żalu należy uiścić odpowiedni podatek, jaki wygenerował nasz roczny PIT, lecz nie poniesiemy kary związanej z popełnieniem skarbowego wykroczenia. Należy jednak pamiętać, że nie przewiduje się możliwości złożenia czynnego żalu przed terminem, w którym roczny PIT powinien trafić na serwery Ministerstwa Finansów. Czynny żal może zostać złożony w formie pisemnej bądź ustnej zaprotokołowanej przez jeden z poniższych organów, wymienionych w poszczególnych artykułach KKS:
• Urząd Skarbowy,
• Urząd Celny,
• Inspektor Kontroli Skarbowej,
• Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego,
• Centralne Biuro Antykorupcyjne,
• Policja,
• Żandarmeria Wojskowa,
• Straż Celna.
Składając czynny żal, musimy poinformować odpowiednie służby o wszystkich znanych nam okolicznościach popełnienia czynu zabronionego – zatajenie informacji i osób zamieszanych w wykroczenie skarbowe sprawi, że podatnik nie uniknie adekwatnej odpowiedzialności karnoskarbowej. Aby procedura ta mogła zostać dokonana zgodnie z literą prawa, należy pamiętać o dwóch istotnych okolicznościach: czynny żal może zostać zgłoszony zanim odpowiedni organ otrzyma donos od innego obywatela (a więc otrzyma konkretną wiadomość nt. przestępstwa podatkowego), i jeśli nie rozpoczęto wykonywania czynności służbowych, mających na celu ujawnienie dokonanego nieumyślnie wykroczenia skarbowego.
Nasz roczny PIT 2019 nie został przesłany – co dalej?
Pisemny czynny żal, podobnie jak każde pismo formalne, powinien zawierać dane odbiorcy i nadawcy, datę i miejsce złożenia oraz podpis. W treści dokumentu powinniśmy opisać sytuację, z powodu której przesłanie deklaracji okazało się niemożliwe. Przyczyna powinna być opisana ze szczegółowymi informacjami oraz uzasadnieniem. Poprawne złożenie czynnego żalu, wraz z jego pozytywnym rozpatrzeniem i uregulowaniem powstałej należności, zwalnia podatnika z konsekwencji karnoskarbowych (wynika to z art. 16a Kodeksu karnego skarbowego). Czynny żal za roczny PIT polega więc na złożeniu korekty, w której zawrzemy jej przyczynę, i opłaceniu zaległego podatku.
Aby uniknąć komplikacji związanych z przekroczeniem terminu na złożenie deklaracji, najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z rozwiązań oferowanych przez program PIT. Przy jego asyście z łatwością złożymy nasz roczny PIT nie przekraczając ustalonej daty, a wszystkie dokumenty związane z poprawnym przekazaniem deklaracji na serwery Ministerstwa Finansów zostaną przechowane zarówno na naszym komputerze, jak i w profilu użytkownika, do którego możemy zalogować się przez internet.
Jak rozliczyć PIT-37 za 2018? To nic prostszego! Sprawdź nasz krótki film instruktażowy o wypełnianiu deklaracji PIT-37 w roku podatkowym 2019:
Rozlicz PIT za 2018 Programem PIT lub Online już dziś!
Autor artykułu: Beata Michoń