Gorące tematy
Czy umowy o dzieło należy oskładkować składkami ZUS?
Wyniki sondażu: sondaż 480 głosów
34%

Tak

162 głosów
58%

Nie

276 głosów
8%

Zależy od wysokości zarobków

37 głosów
1%

Nie mam zdania

5 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Podatniku! Pozostał Ci tydzień na rozliczenie się z...
http://sxc.hu/

Podatniku! Pozostał Ci tydzień na rozliczenie się z fiskusem

Wielu podatników nie złożyło jeszcze zaznania PIT pomimo, że należy to zrobić do 30 kwietnia. Takie osoby powinny powoli oraz dokładnie wypełnić formularz, aby uniknąć ewentualnych pomyłek w deklaracji rocznej.

Przed rozpoczęciem wypełniania zeznania powinniśmy upewnić się, czy posiadamy wszystkie niezbędne informacje o uzyskanych przez nas dochodach w 2011 roku. Ryzyko popełnienia błędu możemy zminimalizować np. wypełniając e-PIT. W prosty sposób można to zrobić za pomocą programu PIT PRO 2011, dostępnego TUTAJ. Aplikacja zawiera aktualne formularze i załączniki PIT, kalkulator podatkowy oraz zaawansowane opcje pomocy. Dzięki temu nawet jeżeli użytkownik popełni błąd, zostanie o tym poinformowany odpowiednim komunikatem, co pozwoli mu go poprawić.

Na co podatnik powinien zwrócić szczególną uwagę?

Podatnicy wypełniając deklarację w formie papierowej najczęściej zapominają podpisać formularz PIT oraz popełniają błędy w obliczeniach. Często zdarza się też, że do zeznania nie są dołączone wymagane załączniki, zamiast swojego identyfikatora podatkowego (PESEL lub NIP) wpisujemy identyfikator płatnika oraz popełniamy pomyłkę w numerze KRS organizacji pożytku publicznego, na której konto miałby trafić 1 proc. naszego podatku.

Ponadto notorycznie wypełniamy zeznanie na nieaktualnych formularzach podatkowych. Wynika to z faktu, że podatnicy używają ubiegłorocznych druków nie chcąc fatygować się do urzędu skarbowego w celu zaopatrzenia się w ich najnowsze wersje. Często także ściągając formularze z internetu nie zdajemy sobie sprawy, że korzystamy z nieaktualnych PIT-ów. Dlatego Ministerstwo Finansów za pomocą akcji „Szybki PIT” zachęca Polaków do rozliczania się z fiskusem za pośrednictwem internetu.

Jakie są zalety elektronicznego rozliczenia?

Wypełniając e-PIT nie tylko niwelujemy ryzyko popełnienia ewentualnego błędu w zeznaniu, ale również możemy zaoszczędzić mnóstwo czasu nie stojąc w długich kolejkach w urzędzie skarbowym w celu złożenia deklaracji. Oprócz tego nie będziemy zmuszeni do ponoszenia żadnych opłat związanych z listownym dostarczeniem formularza PIT do organu podatkowego za pośrednictwem Poczty Polskiej.

Podczas wypełniania e-deklaracji należy pamiętać przede wszystkim o zainstalowaniu najnowszej wersji programu do PIT-ów oraz dokładnym wpisaniu pięciu cech, na podstawie których zostaniemy zidentyfikowani przez ministerialny system: imienia, nazwiska, daty urodzenia, identyfikatora podatkowego oraz kwoty przychodu z zeznania za poprzedni rok podatkowy. Ponadto należy uważnie czytać wszystkie komunikaty wyświetlane przez aplikację, za pomocą której się rozliczamy. Szczególną uwagę podatnik musi zwrócić na to, czy po złożeniu e-PIT otrzymał UPO, które jest jedyną gwarancją potwierdzającą złożenie deklaracji w wymaganym terminie. UPO traktowane jest na równi z dowodem nadania listu poleconego czy złożeniem zeznania bezpośrednio w urzędzie skarbowym.

Więcej o UPO możecie przeczytać Państwo TUTAJ.

 

Podatnik.info

Loading Comments
Zainteresuje cię także