Podatniku! Pozostał Ci tydzień na rozliczenie się z...
http://sxc.hu/

Podatniku! Pozostał Ci tydzień na rozliczenie się z fiskusem

Wielu podatników nie złożyło jeszcze zaznania PIT pomimo, że należy to zrobić do 30 kwietnia. Takie osoby powinny powoli oraz dokładnie wypełnić formularz, aby uniknąć ewentualnych pomyłek w deklaracji rocznej.

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Przed rozpoczęciem wypełniania zeznania powinniśmy upewnić się, czy posiadamy wszystkie niezbędne informacje o uzyskanych przez nas dochodach w 2011 roku. Ryzyko popełnienia błędu możemy zminimalizować np. wypełniając e-PIT. W prosty sposób można to zrobić za pomocą programu PIT PRO 2011, dostępnego TUTAJ. Aplikacja zawiera aktualne formularze i załączniki PIT, kalkulator podatkowy oraz zaawansowane opcje pomocy. Dzięki temu nawet jeżeli użytkownik popełni błąd, zostanie o tym poinformowany odpowiednim komunikatem, co pozwoli mu go poprawić.

Na co podatnik powinien zwrócić szczególną uwagę?

Podatnicy wypełniając deklarację w formie papierowej najczęściej zapominają podpisać formularz PIT oraz popełniają błędy w obliczeniach. Często zdarza się też, że do zeznania nie są dołączone wymagane załączniki, zamiast swojego identyfikatora podatkowego (PESEL lub NIP) wpisujemy identyfikator płatnika oraz popełniamy pomyłkę w numerze KRS organizacji pożytku publicznego, na której konto miałby trafić 1 proc. naszego podatku.

Ponadto notorycznie wypełniamy zeznanie na nieaktualnych formularzach podatkowych. Wynika to z faktu, że podatnicy używają ubiegłorocznych druków nie chcąc fatygować się do urzędu skarbowego w celu zaopatrzenia się w ich najnowsze wersje. Często także ściągając formularze z internetu nie zdajemy sobie sprawy, że korzystamy z nieaktualnych PIT-ów. Dlatego Ministerstwo Finansów za pomocą akcji „Szybki PIT” zachęca Polaków do rozliczania się z fiskusem za pośrednictwem internetu.

Jakie są zalety elektronicznego rozliczenia?

Wypełniając e-PIT nie tylko niwelujemy ryzyko popełnienia ewentualnego błędu w zeznaniu, ale również możemy zaoszczędzić mnóstwo czasu nie stojąc w długich kolejkach w urzędzie skarbowym w celu złożenia deklaracji. Oprócz tego nie będziemy zmuszeni do ponoszenia żadnych opłat związanych z listownym dostarczeniem formularza PIT do organu podatkowego za pośrednictwem Poczty Polskiej.

Podczas wypełniania e-deklaracji należy pamiętać przede wszystkim o zainstalowaniu najnowszej wersji programu do PIT-ów oraz dokładnym wpisaniu pięciu cech, na podstawie których zostaniemy zidentyfikowani przez ministerialny system: imienia, nazwiska, daty urodzenia, identyfikatora podatkowego oraz kwoty przychodu z zeznania za poprzedni rok podatkowy. Ponadto należy uważnie czytać wszystkie komunikaty wyświetlane przez aplikację, za pomocą której się rozliczamy. Szczególną uwagę podatnik musi zwrócić na to, czy po złożeniu e-PIT otrzymał UPO, które jest jedyną gwarancją potwierdzającą złożenie deklaracji w wymaganym terminie. UPO traktowane jest na równi z dowodem nadania listu poleconego czy złożeniem zeznania bezpośrednio w urzędzie skarbowym.

Więcej o UPO możecie przeczytać Państwo TUTAJ.

 

Podatnik.info

Loading Comments
Gorące tematy
Co spowoduje obniżenie wysokich kosztów funkcjonowania administracji publicznej?
Wyniki sondażu: sondaż 236 głosów
34%

Zmniejszenie liczby urzędników

80 głosów
1%

Zatrudnianie części urzędników na umowach cywilnoprawnych

2 głosów
6%

Rozwój e-administracji

14 głosów
59%

Uproszczenie przepisów prawnych

140 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Jak długo trzeba czekać na otrzymanie UPO?