Podatniku odlicz w ostatniej chwili ulgi i darowizny!
http://sxc.hu/
Podatnik.info

Podatniku odlicz w ostatniej chwili ulgi i darowizny!

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Wielu podatników, którzy jako formę opodatkowania wybrali ryczałt ewidencjonowany nie zdaje sobie sprawy, że mogą skorzystać z jakichkolwiek preferencji podatkowych. Tymczasem jest wręcz przeciwnie. Aby się o tym przekonać, wystarczy użyć np. całkowicie darmowego programu PIT pro 2013. Po zaznaczeniu przez podatnika opcji, że rozlicza się ryczałtem, system automatycznie wyświetli mu listę odliczeń, z której mogą skorzystać osoby opodatkowane w tej formie.

Z jakich ulg może skorzystać ryczałtowiec?

Przywilejem podatników rozliczających się ryczałtem ewidencjonowanym jest przede wszystkim prawo do skorzystania z ulgi internetowej i rehabilitacyjnej. Należy jednak pamiętać, że składając PIT za 2013 r. wydatki na internet może odliczyć jedynie ograniczone grono osób. Dzieje się tak dlatego, ponieważ od 1 stycznia ubiegłego roku prawo do ulgi internetowej w maksymalnej wysokości 760 zł przysługuje jedynie w dwóch kolejno po sobie następujących latach podatkowych, jeśli podatnik wcześniej nie korzystał z tego rodzaju preferencji.

Oznacza to, że jeżeli po raz pierwszy skorzystaliśmy z ulgi w rozliczeniu PIT za 2012 r., to jeszcze raz możemy to zrobić w deklaracji podatkowej za 2013 r. Natomiast osoby pierwszy raz odliczające wydatki na internet w tegorocznym zeznaniu podatkowym, będą mogły uczynić to ponownie w przyszłym roku. Następnie ulga internetowa zostanie całkowicie zlikwidowana.

Ponadto osoby rozliczające się ryczałtem mogą odliczyć darowizny, w tym m. in. z tytułu honorowo oddanej krwi lub na cele kultu religijnego.

Z jakich ulg nie może skorzystać ryczałtowiec?

Niestety ryczałtowcom przysługuje znacznie mniej preferencji w porównaniu do osób rozliczających się według skali podatkowej. Szczególnie dotkliwe może to być dla podatników będących w związku małżeńskim lub posiadających dzieci.

Ryczałtowcy w druku PIT-28 nie mogą rozliczyć się wspólnie z małżonkiem lub jako osoby samotnie wychowujący dziecko. Oprócz tego są pozbawione prawa do skorzystania z ulgi na dzieci, inaczej zwanej ulgą prorodzinną.

Nie dotyczy to jednak podatników uzyskujących przychody z najmu lub dzierżawy, jeżeli oprócz tego osiągają one dochody np. z etatu lub z działalności gospodarczej opodatkowanej skalą podatkową. W takim przypadku te osoby w PIT-37 lub PIT-36 mogą skorzystać z wyżej wymienionych przywilejów, dodatkowo dołączając do tych formularzy załącznik PIT/O.


Podatnik.info 

Loading Comments
Gorące tematy
W jaki sposób rozliczasz się z fiskusem?
Wyniki sondażu: sondaż 276 głosów
72%

używam programu do PITów

198 głosów
22%

samodzielnie

62 głosów
2%

z pomocą rodziny lub znajomych

6 głosów
4%

zlecam to księgowemu lub doradcy podatkowemu

10 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Ulgi podatkowe w rozliczeniu rocznym. Jak można z nich skorzystać?