Gorące tematy
Czy przywrócenie odliczenia 50% kosztów uzyskania przychodu?
Wyniki sondażu: sondaż 50 głosów
14%

Jest sprawiedliwe, bo twórcy uzyskują niskie zarobki?

7 głosów
62%

Jest niesprawiedliwe w stosunku do pozostałych podatników?

31 głosów
24%

Powinno zostać rozszerzone o kolejne grupy zawodowe?

12 głosów
Kalendarz podatnika
Podatnik musi przechowywać PIT przez 5 lat! Lepiej nie...
Redakcja
FirmBee/http://skroc.pl/70149/pixacay.com/CC0 Public Domain
Podatnik.info

Podatnik musi przechowywać PIT przez 5 lat! Lepiej nie trzymać go w szafie, bo zginie! Z Podatnik.info możesz mieć do niego dostęp 24h na dobę

Podziel się tym artykułem:   

Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO) jest jedynym dowodem rozliczenia PIT za pomocą systemu e-Deklaracje i faktu, że zeznanie roczne dotarło do urzędu skarbowego. Co ważne, trzeba je przechowywać aż 5 lat. Lepiej nie trzymać papierowego dokumentu w domu, gdyż może zaginąć lub ulec zniszczeniu.

Jak UPO zginie, to winny jest podatnik


Jakie więc jest najlepsze rozwiązanie, które umożliwia przechowywanie deklaracji podatkowej wraz z UPO przez okres aż 5 lat? I dlaczego to tak ważne? Przypomnijmy w telegraficznym skrócie. UPO stanowi jedyny dowód złożenia rocznego PIT-u za pośrednictwem systemu e-Deklaracje Ministerstwa Finansów. Fiskus traktuje je na równi z dowodem nadania listu poleconego w placówce Poczty Polskiej lub potwierdzeniem złożenia zeznania podatkowego osobiście w urzędzie skarbowym.


Dodatkowo UPO należy przechowywać przez 5 lat razem z rocznym PIT – licząc od końca roku, w którym złożono deklarację podatkową. Oznacza to, że podatnicy rozliczający w 2016 roku zeznanie podatkowe za ubiegły rok, będą mogli z czystym sumieniem pozbyć się urzędowego dokumentu dopiero 1 stycznia 2021 roku. Więcej można przeczytać na ten temat w tym artykule. W jaki sposób więc najwygodniej i najbezpieczniej jest przechowywać ten tak ważny urzędowy dokument?
 

Darmowe konto na portalu podatkowym w Moje Centrum Podatnika


Z pewnością takim miejscem, zamiast domowego archiwum, jest Moje Centrum Podatnika, które zostało stworzone przez portal podatkowy Podatnik.info dla naszych użytkowników. Założenie konta i przechowywanie na nim PIT oraz UPO jest całkowicie darmowe. Największą korzyścią takiego rozwiązania jest fakt, że podatnik całkowicie eliminuje ryzyko zagubienia obu dokumentów, które są przechowywane w zupełnie bezpiecznej chmurze, przystosowanej do gromadzenia ogromnej liczby danych.


Dzięki temu podatnik może mieć dostęp do swojego rocznego PIT-u oraz UPO przez 24 godziny na dobę, z dowolnego urządzenia elektronicznego, takiego jak komputer, smartfon czy tablet – z każdego miejsca na świecie. Tak więc kiedy skarbówka zażąda od nas udowodnienia rozliczenia się sprzed kilku lat, to wystarczy, że zalogujemy się na nasze darmowe konto w portalu podatkowym Podatnik.info i pobierzemy oba dokumenty. Co należy zrobić, aby było to możliwe?
 

Rozlicz PIT z Podatnik.info w 5 minut!


Pierwszym krokiem, który podatnik musi wykonać, jest rozliczenie PIT-u za 2015 rok za pośrednictwem całkowicie darmowego programu PIT Pro 2015/2016 przygotowanego przez portal podatkowy Podatnik.info. Można to zrobić online lub przy użyciu aplikacji zainstalowanej na dysku własnego komputera. Po wysłaniu zeznania rocznego do urzędu skarbowego, w celu pobrania UPO, koniecznie powinni zalogować się w serwisie tutaj.


1. Okno logowania się w portalu podatkowym Podatnik.info zostało zaznaczone na czerwono


Jednak może się zdarzyć, że podatnik nie otrzymał UPO od Ministerstwa Finansów, ponieważ popełnił w deklaracji podatkowej błąd (np. literówkę w imieniu lub nazwisku czy pomylił cyfry w nr PESEL). O najczęstszych omyłkach, które popełniają osoby rozliczające interaktywny PIT oraz sposobach ich unikania, można przeczytać w tym artykule. Jeżeli doszło do takiej sytuacji, użytkownik po zalogowaniu się do swojego konta ujrzy następujący komunikat.


2. Odrzucenie PIT przez Ministerstwo Finansów. Komunikat resortu zaznaczony na zielono


* Dane osobowe użytkownika pochodzą z testowego konta Podatnik.info i są całkowicie fikcyjne.


Jeżeli jednak rozliczenie PIT przebiegło pomyślnie, podatnik powinien pobrać UPO. W tym celu należy kliknąć po zalogowaniu się na własne konto w portalu podatkowym Podatnik.info w zakładkę „zapisane druki PIT”, która znajduje się w lewym dolnym rogu.


3. Zakładka „zapisane druki PIT” zaznaczona na czerwono


Po kliknięciu w zakładkę „zapisane druki PIT”, podatnik w pierwszej kolejności powinien sprawdzić, czy jego PIT na pewno trafił do urzędu. Czasami zdarza się bowiem, że użytkownik zapisuje deklarację podatkową w portalu, ale zapomina jej wysłać. W takim przypadku powinien kliknąć przycisk „wyślij elektronicznie”.


4. Przycisk „wyślij elektronicznie” został zaznaczony na czerwono.


* Dane osobowe użytkownika pochodzą z testowego konta Podatnik.info i są całkowicie fikcyjne.


Z kolei gdy deklaracja podatkowa wysłana elektronicznie została całkowicie zaakceptowana przez Ministerstwo Finansów, użytkownik może pobrać ją na dysk swojego komputera wraz z UPO klikając w przycisk „pobierz wydruk”. Podatnik może również pobrać na dysk tylko Urzędowe Poświadczenie Odbioru po kliknięciu w przycisk „pobierz UPO. Zarówno w jednym, jak i drugim przypadku oba dokumenty zostaną wygenerowane w formacie PDF.


5. Przycisk „pobierz UPO” zaznaczony na zielono, a „pobierz wydruk” na czerwono.

* Dane osobowe użytkownika pochodzą z testowego konta Podatnik.info i są całkowicie fikcyjne.


Gdy użytkownik kliknie w przycisk „pobierz wydruk” lub „pobierz UPO”, na ekranie jego urządzenia elektronicznego pojawi się poniższy komunikat, który informuje o rozpoczęciu drukowania deklaracji. Zarówno PIT, jak i UPO, zostaną wygenerowane w formacie PDF.


6. Komunikat informujący o rozpoczęciu drukowania deklaracji podatkowej.7. Wzór UPO


Przykładowy druk UPO wygląda tak, jak na poniższym zdjęciu. Przechowując go w Moje Centrum Podatnika możemy być pewni, że gdy zażąda tego skarbówka, będziemy mogli sięgnąć po dokument przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i z dowolnego miejsca na świecie.

Podatnik.info

Podziel się tym artykułem: