Podatnik musi przechowywać PIT przez 5 lat! Lepiej nie...
Redakcja
FirmBee/http://skroc.pl/70149/pixacay.com/CC0 Public Domain
Podatnik.info

Podatnik musi przechowywać PIT przez 5 lat! Lepiej nie trzymać go w szafie, bo zginie! Z Podatnik.info możesz mieć do niego dostęp 24h na dobę

Darmowy program do rozliczania PIT 2023/2024

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Jak UPO zginie, to winny jest podatnik


Jakie więc jest najlepsze rozwiązanie, które umożliwia przechowywanie deklaracji podatkowej wraz z UPO przez okres aż 5 lat? I dlaczego to tak ważne? Przypomnijmy w telegraficznym skrócie. UPO stanowi jedyny dowód złożenia rocznego PIT-u za pośrednictwem systemu e-Deklaracje Ministerstwa Finansów. Fiskus traktuje je na równi z dowodem nadania listu poleconego w placówce Poczty Polskiej lub potwierdzeniem złożenia zeznania podatkowego osobiście w urzędzie skarbowym.


Dodatkowo UPO należy przechowywać przez 5 lat razem z rocznym PIT – licząc od końca roku, w którym złożono deklarację podatkową. Oznacza to, że podatnicy rozliczający w 2018 roku zeznanie podatkowe za ubiegły rok, będą mogli z czystym sumieniem pozbyć się urzędowego dokumentu dopiero 1 stycznia 2023 roku. Więcej można przeczytać na ten temat w tym artykule. W jaki sposób więc najwygodniej i najbezpieczniej jest przechowywać ten tak ważny urzędowy dokument?
 

Darmowe konto na portalu podatkowym w Moje Centrum Podatnika


Z pewnością takim miejscem, zamiast domowego archiwum, jest Moje Centrum Podatnika, które zostało stworzone przez portal podatkowy Podatnik.info dla naszych użytkowników. Założenie konta i przechowywanie na nim PIT oraz UPO jest całkowicie darmowe. Największą korzyścią takiego rozwiązania jest fakt, że podatnik całkowicie eliminuje ryzyko zagubienia obu dokumentów, które są przechowywane w zupełnie bezpiecznej chmurze, przystosowanej do gromadzenia ogromnej liczby danych.


Dzięki temu podatnik może mieć dostęp do swojego rocznego PIT-u wraz z UPO przez 24 godziny na dobę, z dowolnego urządzenia elektronicznego, takiego jak komputer, smartfon czy tablet. Tak więc kiedy Urząd Skarbowy zażąda od nas udowodnienia rozliczenia się sprzed kilku lat, to wystarczy, że zalogujemy się na nasze darmowe konto w portalu podatkowym Podatnik.info i pobierzemy oba dokumenty. Co należy zrobić, aby było to możliwe?
 

Rozlicz PIT z Podatnik.info w 5 minut!


Pierwszym krokiem, który podatnik musi wykonać, jest rozliczenie PIT-u za 2018 rok za pośrednictwem całkowicie darmowego programu PIT Pro 2018/2019 przygotowanego przez portal podatkowy Podatnik.info. Można to zrobić online lub przy użyciu aplikacji zainstalowanej na dysku własnego komputera. Po wysłaniu zeznania rocznego do urzędu skarbowego, w celu pobrania UPO, koniecznie powinni zalogować się w serwisie tutaj.


1. Okno logowania się w portalu podatkowym Podatnik.info zostało zaznaczone na czerwono


Jednak może się zdarzyć, że podatnik nie otrzymał UPO od Ministerstwa Finansów, ponieważ popełnił w deklaracji podatkowej błąd (np. literówkę w imieniu lub nazwisku czy pomylił cyfry w nr PESEL). O najczęstszych omyłkach, które popełniają osoby rozliczające interaktywny PIT oraz sposobach ich unikania, można przeczytać w tym artykule. Jeżeli doszło do takiej sytuacji, użytkownik po zalogowaniu się do swojego konta ujrzy następujący komunikat.


2. Odrzucenie PIT przez Ministerstwo Finansów. Komunikat resortu zaznaczony na zielono


* Dane osobowe użytkownika pochodzą z testowego konta Podatnik.info i są całkowicie fikcyjne.


Jeżeli jednak rozliczenie PIT przebiegło pomyślnie, podatnik powinien pobrać UPO. W tym celu należy kliknąć po zalogowaniu się na własne konto w portalu podatkowym Podatnik.info w zakładkę „zapisane druki PIT”, która znajduje się w lewym dolnym rogu.


3. Zakładka „zapisane druki PIT” zaznaczona na czerwono


Po kliknięciu w zakładkę „zapisane druki PIT”, podatnik w pierwszej kolejności powinien sprawdzić, czy jego PIT na pewno trafił do urzędu. Czasami zdarza się bowiem, że użytkownik zapisuje deklarację podatkową w portalu, ale zapomina jej wysłać. W takim przypadku powinien kliknąć przycisk „wyślij elektronicznie”.


4. Przycisk „wyślij elektronicznie” został zaznaczony na czerwono.


* Dane osobowe użytkownika pochodzą z testowego konta Podatnik.info i są całkowicie fikcyjne.


Z kolei gdy deklaracja podatkowa wysłana elektronicznie została całkowicie zaakceptowana przez Ministerstwo Finansów, użytkownik może pobrać ją na dysk swojego komputera wraz z UPO klikając w przycisk „pobierz wydruk”. Podatnik może również pobrać na dysk tylko Urzędowe Poświadczenie Odbioru po kliknięciu w przycisk „pobierz UPO. Zarówno w jednym, jak i drugim przypadku oba dokumenty zostaną wygenerowane w formacie PDF.


5. Przycisk „pobierz UPO” zaznaczony na zielono, a „pobierz wydruk” na czerwono.

* Dane osobowe użytkownika pochodzą z testowego konta Podatnik.info i są całkowicie fikcyjne.


Gdy użytkownik kliknie w przycisk „pobierz wydruk” lub „pobierz UPO”, na ekranie jego urządzenia elektronicznego pojawi się poniższy komunikat, który informuje o rozpoczęciu drukowania deklaracji. Zarówno PIT, jak i UPO, zostaną wygenerowane w formacie PDF.


6. Komunikat informujący o rozpoczęciu drukowania deklaracji podatkowej.



7. Wzór UPO


Przykładowy druk UPO wygląda tak, jak na poniższym zdjęciu. Przechowując go w Moje Centrum Podatnika możemy być pewni, że gdy zażąda tego skarbówka, będziemy mogli sięgnąć po dokument przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i z dowolnego miejsca na świecie.





Podatnik.info

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
PIT program – skąd go ściągnąć?