Podatnik ma prawo upoważnić pełnomocnika do złożenia...
Kamil Sztandera
http://sxc.hu/

Podatnik ma prawo upoważnić pełnomocnika do złożenia PIT-u przez internet

Darmowy program do rozliczania PIT 2023/2024

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Wypełnienie zeznania rocznego za pomocą programu do PIT-ów wydaje się stosunkowo proste (można to uczynić używając programu PIT PRO 2011, dostępnego TUTAJ). Program jest prosty w obsłudze, a nawet jeżeli użytkownik popełni błąd, system poinformuje go o tym odpowiednim komunikatem. Mimo to wielu podatników obawia się takiej formy wypełniania e-formularza i wolą, aby uczynił to za nich wykwalifikowany pełnomocnik, np. księgowy lub doradca podatkowy.

Jak ustanowić pełnomocnika?

Aby pełnomocnik miał prawo złożyć za podatnika e-PIT, musi zostać wcześniej przez niego ustanowiony. Osoba chcąca korzystać z pomocy pełnomocnika musi dostarczyć (osobiście lub za pośrednictwem poczty) do właściwego według swojego miejsca zamieszkania urzędu skarbowego papierowy formularz UPL-1, czyli pełnomocnictwo do podpisywania deklaracji składanej za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

Uwaga! Jeżeli małżonkowie chcieliby rozliczyć się wspólnie(na formularzu PIT-36 lub PIT-37)lub dokonać korekty zeznania rocznego za pośrednictwem pełnomocnika, to muszą pamiętać, że druk UPL-1 muszą złożyć w urzędzie skarbowym zarówno mąż, jak i żona. Jeśli jednak któreś z współmałżonków składało już wcześniej pełnomocnictwo w urzędzie dla tego pełnomocnika, to nie musi tego robić ponownie.

Podatnicy muszą pamiętać, że brak pełnomocnictwa męża lub żony dla tego samego pełnomocnika będzie skutkować odrzuceniem zeznania rocznego przez system e-Deklaracje.

Wady składania zeznania za pośrednictwem pełnomocnika

Pełnomocnikiem mogącym składać w imieniu podatnika zeznanie roczne za pośrednictwem internetu nie może być jednak dowolnie wybrana osoba. Ustawodawca wymaga, aby posiadała ona podpis elektroniczny z kwalifikowanym certyfikatem. W przypadku nie spełnienia tego warunku, nie może ona pełnić funkcji pełnomocnika, a wysłany przez nią e-PIT nie zostanie uznany przez Ministerstwo Finansów.

Dlatego wygodniej osobiście jest wypełnić e-PIT za pomocą programu PIT PRO 2011, a następnie wysłać go do organu podatkowego. Należy pamiętać, że podatnicy samodzielnie składający zeznanie roczne za pośrednictwem internetu nie muszą posiadać podpisu elektronicznego. System Ministerstwa Finansów identyfikuje ich za pomocą pięciu cech: imienia, nazwiska, daty urodzenia, identyfikatora podatkowego oraz kwoty przychodu z zeznania za poprzedni rok podatkowy. Podobnie identyfikowany jest współmałżonek podatnika, jeżeli mąż i żona postanowili rozliczyć się wspólnie bez pomocy pełnomocnika.

Ustanowione pełnomocnictwo można też w dowolnym momencie cofnąć. W tym celu należy złożyć w urzędzie formularz OPL-1, czyli zawiadomienie o odwołaniu pełnomocnictwa do podpisywania deklaracji składanej za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

 

Podatnik.info

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Jakie ulgi może odliczyć w PIT-28 ryczałtowiec?