Podatnik rozliczający PIT przez internet przez 5 lat musi...
http://sxc.hu/
Podatnik.info

Podatnik rozliczający PIT przez internet przez 5 lat musi przechowywać Urzędowe Poświadczenie Odbioru

Rozliczenie się drogą elektroniczną jest najprostszym i najszybszym sposobem złożenia zeznania podatkowego. Należy jednak pamiętać o kilku podstawowych czynnościach, których musimy dokonać aby nasz PIT został prawidłowo wypełniony. Przede wszystkim trzeba uważnie wpisać swoje dane osobowe, takie jak:

  • imię,
  • nazwisko,
  • datę urodzenia,
  • nr PESEL lub NIP,
  • kwotę przychodu wykazaną w zeznaniu rocznym za 2014 r.


Na podstawie powyższych informacji Ministerstwo Finansów sprawdza autentyczność składanej przez podatnika deklaracji.
Po wypełnieniu zeznania musisz pamiętać o pobraniu Urzędowego Poświadczenia Odbioru (UPO), które jest jedynym dowodem złożenia e-PIT. Jego brak można porównać do niepodpisania przez podatnika deklaracji podatkowej składanej w tradycyjnej (papierowej) formie, co skutkuje nieważnością zeznania rocznego.


O przechowywanie UPO musisz zadbać samodzielnie


UPO stanowi jedyny dokument potwierdzający złożenie rocznego PIT-u przez internet i jest traktowane na równi z dowodem nadania listu poleconego w placówce Poczty Polskiej lub potwierdzeniem złożenia deklaracji podatkowej bezpośrednio w urzędzie skarbowym właściwym dla miejsca zamieszkania podatnika. Należy pamiętać, że mamy obowiązek przechowywać je przez 5 lat, razem z zeznaniem podatkowym licząc od końca roku podatkowego, którego dotyczy wysłany drogą elektroniczną PIT.


Zazwyczaj potwierdzenie złożenia e-PIT z Ministerstwa Finansów pojawia się w przeciągu godziny od momentu wysłania deklaracji. W przypadku przerwy technicznej lub dużego obciążenia serwerów czas ten może się wydłużyć, jednak nie powinien przekroczyć doby.


Podatnik.info

Loading Comments
Gorące tematy
Czy podatnicy dojeżdżający do pracy służbowym autem powinni płacić podatek?
Wyniki sondażu: sondaż 414 głosów
63%

Tak

260 głosów
35%

Nie

144 głosów
2%

Nie mam zdania

10 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także