Podatnik ma dość. Szczurek pod sąd?
Youtube/Ludzie i blogi/http://tnij.org/wzkzc6y
Podatnik.info

Podatnik ma dość. Szczurek pod sąd?

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Historia Stanisława Kujawy w wielu wątkach przypomina scenariusz głośnego filmu „Układ zamknięty”. Kiedy nabrała rozgłosu, jej główny bohater zdaje się już nie przejmować- nikim i niczym.


Komorowski nie odpowiada


Najpierw apelował do prezydenta Komorowskiego – jedynie o przeniesienie postępowania podatkowego do innego organu, niż dotychczas orzekający w tej sprawie. W jego mniemaniu poległ. Czyli nie dostał bezpośredniego odzewu od głowy państwa. Chociaż pod koniec ubiegłego roku Bronisław Komorowski podpisał ustawę, mającą na celu interpretację niejasnych przepisów zawsze na korzyść podatnika.

Dramatyczny apel Stanisława Kujawy do prezydenta Bronisława Komorowskiego


I się zdenerwował. A także przeszedł do działania. A więc Stanisław Kujawa zdecydował się uderzyć bezpośrednio w Ministra Finansów – Mateusza Szczurka. W odpowiedzi na opublikowaną przez resort tzw. białą księgę.

Jest to dokument informujący o procedurze, przebiegu oraz dotychczasowych ustaleniach w sprawie firmy Nexa. Jak podkreśla resort w komunikacie – gromadzone w toku dotychczasowych działań kontroli skarbowej i będą podlegały dalszej weryfikacji administracyjnej oraz sądowej. Kujawa opublikowanie białej księgi uznał jako naruszenie jego dobrego imienia. Domaga się usunięcia białej księgi ze strony internetowej resortu. Uważa ją jako zestaw „półprawd i pomówień”.

Wsypał przestępców, a sam nim jest?


Cała historia zaczyna się pod koniec 2010 r. Wtedy Kujawa analizując 2 jego zdaniem podejrzane faktury stwierdza, że jego firma mogła posłużyć jako słup w tzw. karuzeli podatkowej. Jest to oszustwo polegające na wyłudzeniu nienależnego zwrotu podatku VAT. Właściciel Nexy podejrzewał, że w proceder zamieszanych jest 3 jego pracowników. Zdecydował się zawiadomić miejscowego fiskusa. Z własnej woli złożył korektę deklaracji VAT. Urząd skarbowy zdecydował się przeprowadzić kontrolę.


>>>Więcej o upadku Nexy<<<


Jego zdaniem druzgocącą w skutkach – musiał zwolnić 184 pracowników. A budżet już nic nie zarobi na niej. A na przełomie lat 2009/2010 Nexa wpłaciła do budżetu z tytułu podatków 110 mln zł - przekonuje w apelu do prezydenta Komorowskiego Kujawa.  


Skarbówka gorsza niż mafia


W miarę rozwoju wydarzeń Stanisław Kujawa trafia pod skrzydła Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. To ta organizacja 4 listopada 2014 r. przedstawia raport, w którym twierdzi, że to lubelska skarbówka niszczy Nexę. Publikacja nosi słynny tytuł „Jesteście gorsi od mafii”. Wywołuje to szok. Wcześniej prezes ZPP – Cezary Kaźmierczak pisze w podobnej tonacji list do ówczesnego premiera Donalda Tuska. Stwierdza w nim m. in.: „Jesteście gorsi od mafii. Mafia żąda płatności od dziś. Wy od dziś i 5 lat wstecz.”


Akurat w tym przypadku Kaźmierczak powołuje się na sytuację firm badawczych i pyta retorycznie obecnego „prezydenta Europy”- czy jest to zemsta za niekorzystne dla jego partii rządzącej sondaże wyborcze.


Jak cała historia się skończy? Najbardziej prawdopodobny scenariusz jest taki, że sądy w Polsce w najbliższych latach będą miały co robić w tej sprawie. Rozpatrując pozwy złożone zarówno przez urzędników, jak i samego Kujawę. A gdy wokanda ostatecznie wyda wyrok – Ryszard Bugajski, reżyser „Układu zamkniętego” będzie miał świetny pretekst, aby znowu ściągnąć do kin miliony Polaków. Marzących o chlebie przedsiębiorcy. Dla wielu ich zdaniem, aż nadto powszednim…


Podatnik.info 

Loading Comments
Gorące tematy
Jak długo czekasz na zwrot podatku?
Wyniki sondażu: sondaż 68 głosów
56%

dłużej niż miesiąc

38 głosów
35%

kilka tygodni

24 głosów
9%

tydzień

6 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
ZPP: Czas skończyć z nieuzasadnionym wstrzymywaniem zwrotu VAT