Podatnicy nie mogą jeszcze skorzystać z systemu...
Youtube/Movieclips/http://skroc.pl/425be
Podatnik.info

Podatnicy nie mogą jeszcze skorzystać z systemu e-Deklaracje w rozliczeniu za 2015 rok. Ministerstwo Finansów spóźniło się z aktualnymi drukami PIT w 2016 roku

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Chaos organizacyjny w resorcie


Wielu czytelników serwisu Podatnik.info zwraca się z pytaniem do naszej redakcji, dlaczego jeszcze nie jest dostępna aktualna wersja programu PIT pro 2015/2016. Możemy zapewnić, że nasz zespół techniczny pracuje z całych sił, aby uaktualnioną wersję aplikacji udostępnić wszystkim podatnikom tak szybko, jak to będzie możliwe.


Niestety zadania zespołowi Podatnik.info nie ułatwia panujący obecnie chaos w Ministerstwie Finansów. Jak poinformowała dziś rzeczniczka resortu Wiesława Dróżdż: problemy techniczne ePUAP uniemożliwiły publikację aktualnych wzorów formularzy w systemie e-Deklaracje, obecnie przez ten system można złożyć cztery formularze rozliczeniowe, trwają testy kolejnych.


Jak argumentuje resort w wydanym komunikacie, przyczyną opóźnienia w publikacji aktualnych interaktywnych druków za rozliczenie PIT za 2015 rok w systemie e-Deklaracje, są: problemy techniczne związane z publikacją wzorów dokumentów elektronicznych na platformie ePUAP, które miały miejsce pod koniec 2015 r., uniemożliwiły Ministerstwu Finansów skuteczną publikację wzorów dokumentów obowiązujących od 1 stycznia 2016 r. Z tego powodu resort nie mógł udostępnić formularzy interaktywnych opartych na tych wzorach.


To już koniec problemów Ministerstwa Finansów?


Jak przekonuje Ministerstwo Finansów, aktualnie problemy techniczne zostały już zażegnane i trwa proces publikacji aktualnych wzorów dokumentów. Zgodnie z zapewnieniami resortu, obecnie są dostępne najnowsze formularze PIT-37, PIT-39, PIT-8AR i PIT-4R.


Z kolei w przygotowaniu i testach, są następujące druki: PIT-28, PIT-36, PIT-38, PIT-40, PIT-R, PIT-11. Podatnicy szczególnie martwią się, kiedy zostanie udostępniony w aktualnej wersji pierwszy z wymienionych druków – czyli PIT-28. Dlatego, że ryczałtowcy, w przeciwieństwie do większości podatników, nie mogą sobie pozwolić na luksus oczekiwania na rozliczenie do 30 kwietnia 2016 roku. Oni muszą to zrobić zaledwie do 31 stycznia tego roku!


Milion Polaków musi czekać na cud w 2016 roku?


Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych odprowadza kilka grup podatników. Wśród nich można wymienić np. osoby prowadzące działalność gospodarczą opodatkowaną w tej formie. W takich branżach, jak gastronomia czy usługi handlowe. Często w formie ryczałtu rozliczają się również przedstawiciele wolnych zawodów. Jak wynika z raportu Ministerstwa Finansów, w 2014 roku w tej formie opodatkowania rozliczyło sie ponad 960 tys. Polaków.


Ponadto najczęściej właściciele nieruchomości, którzy decydują się ją wynajmować, wybierają jako formę opodatkowania ryczałt w atrakcyjnej stawce 8,5 proc. Z kolei z danych Eurostatu wynika, że w Polsce na wynajem mieszkania, zamiast bezpośredni zakup lub finansowanie zakupu lokalu na kredyt, decyduje się już 1,6 mln osób. Tak więc kolejne opóźnienia w opublikowaniu aktualnej wersji formularza PIT-28 powodują, że paradoksalnie wygodniej obu stronom – właścicielowi i lokatorowi, pozostać w szarej strefie.


Dlatego redakcja Podatnik.info ma nadzieję na jak najszybsze dostarczenie Państwu do dyspozycji aktualnej wersji programu PIT pro 2015/2016, za której pośrednictwem w kilka minut jak największe grono podatników będzie mogło złożyć deklarację podatkową za 2015 rok - instalując aplikację na swoim komputerze lub wypełniając PIT online.Podatnik.info

Loading Comments
Gorące tematy
Kto powinien płacić odszkodowania przyznane przez sąd ofiarom urzędniczych pomyłek?
Wyniki sondażu: sondaż 352 głosów
75%

Urzędnik który popełnił błąd

265 głosów
4%

Skarb Państwa

14 głosów
20%

Po połowie winny urzędnik i Skarb Państwa

69 głosów
1%

Odszkodowania nie powinny być zasądzane w czasie kryzysu

4 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Ryczałtowcu, czas nagli? To nie powód, aby nie pamiętać o swoich przywilejach! Te ulgi możesz odliczyć!