Gorące tematy
W jaki sposób rozliczasz się z fiskusem?
Wyniki sondażu: sondaż 276 głosów
72%

używam programu do PITów

198 głosów
22%

samodzielnie

62 głosów
2%

z pomocą rodziny lub znajomych

6 głosów
4%

zlecam to księgowemu lub doradcy podatkowemu

10 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Podatnicy, którzy rozliczyli się z fiskusem za...
http://sxc.hu/

Podatnicy, którzy rozliczyli się z fiskusem za pośrednictwem pracodawcy wciąż mogą przekazać 1 proc. podatku na rzecz OPP

Wiele osób na początku roku skorzystało z możliwości rozliczenia się z organem podatkowym przy pomocy płatnika. Często podatnicy korzystający z takiego rozwiązania nie zdawali sobie sprawy, że w ten sposób nie będą mogli przekazać 1 proc. podatku na rzecz dowolnie wybranej Organizacji Pożytku Publicznego.

TUTAJ.

TUTAJ.

Na czym polega rozliczenie przez płatnika?

Osoby, które chciały rozliczyć sie z fiskusem za 2011 rok przy pomocy płatnika musiały przed 10 stycznia 2012 roku dostarczyć mu specjalne oświadczenie na formularzu PIT-12. Następnie podatnik nie musi się już o nic martwić, ponieważ to na pracodawcy ciąży obowiązek złożenia w urzędzie skarbowym do końca lutego rocznego rozliczenia podatku swojego pracownika na formularzu PIT-40. Również w takim samym czasie płatnik zobowiązany jest przekazać pracownikowi deklarację PIT-40.

Należy jednak pamiętać, że w ten sposób mogą rozliczyć się jedynie osoby, które przez cały rok podatkowy były zatrudnione tylko u jednego pracodawcy. Jeżeli zmieniały pracę lub były zatrudnione w kilku firmach jednocześnie, to muszą samodzielnie wypełnić zeznanie roczne do 30 kwietnia.

Rozliczenie przez płatnika pozbawia prawa do odliczenia ulg podatkowych

Pracodawca rozliczając pracownika nie może uwzględnić żadnych ulg ani odliczeń podatkowych z wyjątkiem składek na ubezpieczenie społeczne oraz zdrowotne. Podatnik w oświadczeniu PIT-12 deklaruje, że nie będzie dokonywał wspólnego rozliczenia z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko oraz nie korzysta z innych preferencyjnych odliczeń, np. ulgi internetowej lub darowizny.

Ponadto podatnik rozliczany przez pracodawcę nie może przekazać 1 proc. podatku na rzecz OPP. Dzieje się tak dlatego, ponieważ ustawodawca nie przewidział w formularzach PIT-12 i PIT-40 rubryki uwzględniającej wpisanie danych fundacji lub stowarzyszenia, którą chcielibyśmy wspomóc. Dlatego jedynym wyjściem pozwalającym przekazać 1 proc. podatku OPP jest samodzielne złożenie zeznania rocznego do 30 kwietnia, nawet jeżeli wcześniej rozliczyliśmy się za pośrednictwem płatnika. W takim przypadku podatnik może również uwzględnić w zeznaniu przysługujące mu preferencyjne ulg i odliczenia. Wtedy otrzymany od pracodawcy formularz PIT-40 posłuży podatnikowi jako informacja służąca do samodzielnego obliczenia należnego podatku.

 

Podatnik.info

Loading Comments
Zainteresuje cię także